Oslavy Světového dne včel v ČR již s předstihem započaly

16. 5. 2023

V úterý 16.5.2023 proběhla v Národním zemědělském muzeu trochu s předstihem oslava již 6. Světového dne včel. Akci organizovalo velvyslanectví Slovinské republiky. Samotné akci předcházela přednáška viceprezidenta mezinárodního včelařského sdružení Apimondia, Dr. Petera Kozmuse ze Slovinska, o významu včel a dalších opylovačů pro potravinovou bezpečnost a biodiverzitu.

Velvyslankyně Slovinské republiky J. E. Tanja Strniša všechny přítomné přivítala, a stejně jako Peter Kozmus vyzvedla význam včel. Čestným hostem byl ministr zemědělství České republiky, pan Zdeněk Nekula, který je sám včelař (jak říká, ani malý, ani velký), ministr vyzdvihl nejen užitečnost včel, ale i jejich vlastnosti – píli, pracovitost, ale hlavně schopnost spolupracovat. Akce byla pořádána ve spolupráci s kanceláří Organizace spojených národů v Praze. Světový den včel byl vyhlášen na den 20.5. Generálním shromážděním Organizace spojených národů v prosinci 2017 na návrh Slovinské republiky.

Při této příležitosti byla otevřena výstava Včelařského muzea z Radovljice, Slovinsko, věnovaná včelám a včelařství. Výstava bude v Národním zemědělském muzeu otevřena do 2. července.

Mgr. Jarmila Machová


Oslavy Světového dne včel započaly