Národní pouť včelařů na Hostýně omezení neochromila

25. 5. 2021

Bochník chleba se solí, svíce ze včelího vosku, kytice polních lilií a sklenice včelího medu. Těmito dary přivítali včelaři při bohoslužbě v neděli 23. května dopoledne olomouckého biskupa Antonína Baslera v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně, kde se uskutečnil 19. ročník Národní pouti včelařů.

Akce se však konala kvůli koronavirovým vládním nařízením ve značně redukované podobě. Včelařům nezbylo než zrušit tradiční doprovodný program a ponechat pouze slavnostní mši s omezeným počtem věřících uvnitř baziliky.

„Vítáme vás otče biskupe chlebem a solí, jak je zvykem vítat vzácné hosty. Přinášíme vám svíci ze včelího vosku, která je symbolem pracovitosti včel a starostlivosti včelařů o jejich bytí. Darujeme vám med našich včel, ať je vám lékem pro tělo i duši. Přijměte od nás květy, jsou to poslové krásy a jedinečnosti, jak ji Bůh stvořil tady na zemi, aby přečkaly zimu a všechny rozmary počasí,“ poznamenal v úvodu bohoslužby zástupce včelařů, 58letý Milan Motyka z Mostů u Jablůnkova.

Antonín Basler přiznal, že na včelařství mají silné vazby jeho příbuzní. Vyjmenoval mezi nimi svého dědečka i sestru se švagrem. Ve své promluvě pak upozornil, že v biblických textech se med a včely vyskytují na více místech a ve více významech. Dokonce i ve jménech, čehož je důkazem Ráchelina chůva Deborah. Hebrejské slovo Deborah totiž označuje včelu.

„Můžeme si připomenout i postavu Jana Křtitele, který se živil kobylkami a medem divokých včel. Není přesně známo, kdy se v Izraeli začalo včelařit, a jakým způsobem, ale je jisté, že zde včelaření existovalo a postupem času se stalo předmětem výnosného obchodu s okolními zeměmi,“ prozradil biskup.

Odlehčeně v souvislosti s chladným počasím, které na Hostýně v neděli panovalo a zčásti i propršelo, se po mši svaté loučil s věřícími rektor baziliky a superior tamní komunity jezuitů Ladislav Nosek.

„Zdá se nebýt úplně ideální počasí pro tak krásnou pouť, ani pro včely. A slyšel jsem, že to není ideální počasí ani pro kůrovce, což je tedy dobře, protože na tom máme všichni zájem. Dá se proto říct, že jsme tak trošku ve střetu zájmů, zvláště včelaři,“ řekl Ladislav Nosek s úsměvem.

Foto a video ZDE


Zdroj: Kroměřížský deník