Bzenečtí včelaři oslavili 100 let své organizace

13. 8. 2018

V sobotu 11. 8. 2018 oslavili bzenečtí včelaři stoleté výročí založení své organizace. K této příležitosti připravili malou výstavu Včelařství na Bzenecku, zasadili lípu u nově zrekonstruované Kaple sv. Floriána a Šebestiána a připomněli si spolu se starosty obcí, které spadají do jejich obvodu, kdo, proč a jak založil včelařskou organizaci v r. 1918, tedy v roce vzniku Československa. Nechyběli také funkcionáři Okresní organizace ČSV Hodonín, v čele s p. Miroslavem Smolíkem.

Úvodem zahrála a zazpívala dětská skupina Strunka. Každá správná oslava se neobejde bez ocenění těch nejlepších včelařů a funkcionářů. Nejinak tomu bylo i dnes. Těch nejlepších deset obdrželo čestný odznak vzorného včelaře, čtyři z nich vzorného včelařského pracovníka. Na památku tohoto významného výročí připravili bzenečtí funkcionáři Almanach, který každý z přítomných dostal na památku.

Předseda základní organizace Vladislav Mlejnek ve svém referátu připomněl okolnosti založení. Nešlo vždy všechno hladce, byly i doby, kdy uvažovali bzenečtí včelaři o rozpuštění organizace z jednoduchého důvodu - nebyli funkcionáři, nikdo, kdo by na sebe vzal tu odpovědnost a organizaci vedl. Tuto krizi se však podařilo vyřešit. Našli se naštěstí vždy lidé, kteří nechtěli přetrhnout a zahodit místní včelařskou historii. Poděkoval také starostům obcí za každoroční podporu organizace.

Po slavnostní schůzi pořadatelé zajistili pro včelaře a hosty exkurzi bzeneckých zámeckých vinných sklepů, zakončenou ochutnávkou. Není třeba zdůrazňovat, že včelařům kromě medu a medoviny chutná i víno, které navíc pochází z jejich země. Mají být na co pyšní.

Mgr. Jarmila Machová


Bzenečtí včelaři oslavili 100 let své organizace