49. ročník výstavy Země živitelka začal

25. 8. 2023

Země živitelka je jedinou výstavou u nás, která zahrnuje celý zemědělsko-potravinářský sektor. Každý rok zde najdeme na jednom místě novinky z oborů zemědělské techniky, myslivosti, včelařství, rybářství, potravinářství nebo chovu hospodářských zvířat, komplexní prezentaci zemědělství od historie po současné trendy a novinky v oblasti výzkumu, a mnoho dalšího.

Výstava má letos podtitul „Na cestě k udržitelnosti“.

Tradičně výstavu otevřely významné osobnosti veřejného života v čele s premiérem Petrem Fialou a předsedou senátu Milošem Vystrčilem, nechyběla politická reprezentace Jihočeského kraje - hejtman Martin Kuba a primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová, dále předsedové Agrární komory ČR Jan Doležal, předsedkyně Potravinářské komory Dana Večeřová. Na závěr vystoupil ministr zemědělství Marek Výborný. Jejich proslovy se logicky týkaly nejen historie a významu výstavy, ale také současné nedobré ekonomické situace v sektoru zemědělství a potravinářství. Potěšilo nás, že pan předseda senátu Miloš Vystrčil výslovně poděkoval za práci včelařům.

Na výstavě nechyběla expozice včelařů. Jihočeští funkcionáři, zástupci okresních organizací z jihu Čech připravili svůj stánek perfektně. Navštěvovaly jej hlavně kvůli úlu s živými včelami a kolu štěstí především děti. A o čem je kolo štěstí? Zájemce si vytočí otázku ze života včel, a pokud odpoví správně, dostane lízátko. A točili i dospělí. Našim funkcionářům letos pomáhala i letošní vítězka Zlaté včely a členka vítězného týmu ČR na mezinárodní soutěži IMYB Adélka Brodská.

Program výstavy Země živitelka je rozsáhlý. Návštěvníci uvidí nejsilnější sériově vyráběný traktor, zemědělské stroje historické i moderní, hospodářská zvířata... Jsou tu i živí čmeláci v expozici Výzkumného ústavu pícninářského Troubsko.

Krásné počasí a možnost vidět expozice 600 zemědělských a potravinářských vystavovatelů na 15 ha výstavní plochy stojí za návštěvu.

Ve čtvrtek 24.8. byla výstava slavnostně zahájena a všichni, kdo v zemědělství něco znamenají, byli v Českých Budějovicích, v hlavním městě českého zemědělství.

Základní vstupné na výstavu zůstalo stejné jako loni 200 korun.

Přijďte se podívat. Včelařská expozice je v pavilonu R1. Hlavním partnerem včelařské expozice je pro letošní rok skupina ČEZ.

Brány výstaviště se zavřou 29. srpna.

Mgr. Jarmila Machová


Země živitelka 2023