47. Kongres Apimondia v Istanbulu zahájen

25. 8. 2022

Ve středu 24.8.2022 byl v tureckém Istanbulu zahájen již 47. Kongres Apimondia. Tento kongres se měl původně uskutečnit v ruské Ufě. V souvislosti s vpádem ruských vojsk na Ukrajinu bylo pořadatelství zrušeno. Jako náhradník se prakticky okamžitě přihlásilo Turecko. Zřejmě proto, že kongres v Istanbulu již úspěšně proběhl v roce 2017 a nebylo třeba mnoho improvizovat, a na stejném místě vše velmi rychle připravit, výkonný výbor Apimondie změnu schválil. A tak Kongresové centrum v Istanbulu bude opět po pěti letech ve svých obrovských prostorách do 27.8.2022 hostit včelaře, vystavovatele, nebo jen příznivce včelaření.

V rámci kongresu tak jako vždy proběhne Valné shromáždění Apimondie, výstava a řada odborných přednášek.

Nutno připomenout, že si včelaři z celého světa letos připomínají 125 let od prvního kongresu Apimondie, který se uskutečnil v roce 1897. Nezapomněl na to ani právě zahájený 47. Kongres Apimondia.

V úvodu slavnostního zahájení kongresu promluvili čelní představitelé výkonného výboru Apimondia v čele s předsedou Jeffem Pettisem, zazněla hymna Apimondie. Minutou ticha se vzpomnělo na zemřelé funkcionáře Apimondie od posledního kongresu. Se svými projevy se přidal zejména turecký ministr zemědělství, promluvili též sponzoři kongresu a předsedové odborných komisí výkonného výboru Apimondie.

Tentýž den byla tradičně otevřena včelařská výstava ApiExpo, to nejlepší, čím se mohou výrobci a zpracovatelé z celého světa v oblasti včelařství pochlubit.

Následující den budou zahájeny odborné přednášky a odpoledne proběhne první ze dvou zasedání Valného shromáždění Apimondie.

Mgr. Jarmila Machová


47. Kongres Apimondia v Istanbulu zahájen