Beseda pražských včelařů: Metoda tepelného ošetření včelího plodu

10. 2. 2020

 Termín akce: pondělí, 10. února 2020 od 17:00 do 20:00 hodin

Přednášející a hosté:

Dr. Roman Slavík

Narodil se v Uherském Hradišti a je mu 43 let.

Od roku 2015 stojí v čele okresní organizace Zlín.

Obhospodařuje v průměru 35 vcelstev za použití hypertermického ošetření zavíčkovaného včeliho plodu. Vystudoval doktorský studijní obor Technologie makromolekulárních látek na fakultě technologické na Univerzitě Tomaše Bati ve Zlíně v Praze a magisterský obor - Technologie ochrany životního prostředí téže univerzity. V současnosti působí na Fakultě veřejnosprávních studií v Uherském Hradišti, kde vyučuje ve studijním oboru zaměřeném na včelařství, a je přednášejícím odborníkem v několika oblastech včelařství.

Už roky pečuje o včely bez použití chemie a snaží se tento trend co nejvíce propagovat. Nyní byla na mezinárodní včelařské konferenci Apimondia v kanadském Montrealu oceněna zlatou medailí kniha dvou zlínských včelařů, která představuje metodu tepelného ošetření včelího plodu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/vcelari-zlin-roman-slavik-jiri-kalenda-nakaza-varroaza-oceneni.A190930_504856_zlin-zpravy_ras

 

Kde: Státní veterinární správa ČR Budova Zemědělské osvěty – v hlavním sále Slezská 7/100 120 00 Praha 2 – Vinohrady

Dostanete se k nám velmi snadno pomocí MHD Praha. Metro „A“ stanice nám.Míru cca 50 metrů v ulici Slezská, nebo TRAM č. 4, 10, 16, 22

Mapa: https://mapy.cz/s/yJHE GPS: 50.0760664N, 14.4386072E

 

Na Besedu pražských včelařů není nutno se registrovat :) vstup je volný.

 

Konzultace se Začínajícími včelaři již od 16:30 hodin, věnovat se Vám bude vždy nějaký člen MěV ČSV Praha na danou problematiku v oboru včelařství. Jste vítáni...

 

dále nabízíme:

Mikroskopické vyšetření včel.

Máte nyní možnost si nechat vyšetřit svoje včely na Acarapis a Nosemu.

 

Pražským včelařů (pouze členům ČSV):

Na Besedu pražských včelařů můžete donést vzorek 30 včel /mrtvolek z podložky/ nejlépe v krabičce od sirek a popiskem, kde bude Vaše jméno, příjmení, číslo chovatele a číslo stanoviště, kontakt e-mail z kterého je vzorek provedeme mikroskopické vyšetření na tyto dvě nemoci:

Roztočík včelí (Acarapis woodi) a Hmyzomorka včelí (Nosema a. a c.)

více na:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Roztočík_včelí

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hmyzomorka_včelí

Vyšetření se bude provádět na speciálním mikroskopu v školních-hobby podmínkách /není tedy akreditován, ani garantován/ a výsledek bude zaslán do týdne na e-mail včelaře, včetně fotografie.

Provádí zaučení studenti školy ze zemědělským zaměřením a odpovědnost nese za tuto skupinu Augustin Uváčik, mobil: 77 62 62 602, který přebírá vzorky přímo na BPV před přednáškou.

Vzorek na jedno stanoviště a každý rok je ZDARMA (proto si můžete rok co rok nechat vyšetřit včelnici ( …ale vždy pouze jednou za rok)

Cílem je více informovat o zdravotním stavu včelstev samotného včelaře a přispět k pochopení k infekčního tlaku na naše včelstva.

 

S pozdravem Včelám dík.

Za MěV ČSV Praha

Váš Augustin Uváčik – jednatel

e-mail: uva@centrum.cz, nebo mobil: 77 62 62 602