BESEDA PRAŽSKÝCH VČELAŘŮ: Veterinární správa a včelařství - se zaměřením na včelí produkty a povinnosti chovatelům včel v roce 2019

10. 12. 2018

Termín akce: 10.12.2018 od 17:00 do 20:00 hodin

Kde: Státní veterinární správa ČR Budova Zemědělské osvěty – v hlavním sále Slezská 7/100 120 00 Praha 2 – Vinohrady

Dostanete se k nám velmi snadno pomocí MHD Praha. Metro „A“ stanice nám.Míru cca 50 metrů v ulici Slezská, nebo TRAM č. 4, 10, 16, 22

Mapa: https://mapy.cz/s/yJHE GPS: 50.0760664N, 14.4386072E

Na Besedu pražských včelařů není nutno se registrovat :) vstup je volný.

 

Přednášející a hosté:

MVDr. Kateřina Březinová, Ph.D. ředitelka odboru veterinární hygieny a ochranny zdraví SVS ČRjaké zásady musí dodržet včelař při uvádění včelích produktů do prodeje (předně 'prodej za dvora'), legislativa, etiketa pro včelí produkty, hygienické a veterinární nároky, dezinfekce s ohledem na zdraví včel a člověka

 

MVDr.Markéta Kopečná, Ph.D. – vedoucí oddělení ochrany zvířat a ekologie KVS Praha - pohled veterináře na včely v Praze, požadavky na správný chov včel, seznámení s aktualitami v oboru, nákazové situaci v letošním roce a plánech, nemocech včel, prevenci a veterinárních opatřeních

 

Zástupce KVS Středočeského kraje - víme jaká je situace za hranicemi Prahy? Odpovědi o přístupu našeho 'souseda' pro včelaře, výsledky akce 'Hrrr na mor' a možnost jeho pokračování.

.

Zástupce SVÚ Praha - pohovoří o laboratorních vyšetřeních z pohledu odborníka, vzorky na vyšetření nákaz včelího plodu, varroázy, aj. Včely v Praze a kvalita včelích produktů.

 

+ na konci přednášek nás čeká malé 'překvapení BPV' 

 

dále nabízíme:

Mikroskopické vyšetření včel v roce 2018/19

 

Máte nyní možnost si nechat opět vyšetřit svoje včely na Acarapis a Nosemu.

 

Pražským včelařů (pouze členům ČSV):

Na Besedu pražských včelařů můžete donést vzorek 30 včel (mrtvolek z podložky) nejlépe v krabičce od sirek a popiskem, kde bude Vaše jméno, příjmení, číslo chovatele a číslo stanoviště, kontakt (e-mail), provedeme mikroskopické vyšetření na tyto dvě nemoci:

Roztočík včelí (Acarapis woodi) a Hmyzomorka včelí (Nosema a. a c.)

více na:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Roztočík_včelí

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hmyzomorka_včelí

 

Vyšetření se bude provádět na speciálním mikroskopu v školních-hobby podmínkách (není tedy akreditováno, ani garantováno) a výsledek bude zaslán do týdne na e-mail včelaře, včetně fotografie.

Provádí zaučení studenti školy ze zemědělským zaměřením a odpovědnost za tuto skupinu nese Augustin Uváčik, mobil: 776262602, který přebírá vzorky přímo na BPV před přednáškou.

Vzorek na jedno stanoviště a každý rok je ZDARMA (proto si můžete rok co rok nechat vyšetřit včelnici (…ale vždy pouze jednou za rok)

Cílem je více informovat o zdravotním stavu včelstev samotného včelaře a přispět k pochopení infekčního tlaku na naše včelstva.

 

S pozdravem Včelám dík.

Za MěV ČSV Praha

Váš Augustin Uváčik – jednatel

e-mail: uva@centrum.cz, nebo mobil: 776262602


BESEDA PRAŽSKÝCH VČELAŘŮ