Napsali o nás

Napsali o nás

Boj se včelím morem kraj podpoří částkou 1,5 milionu korun

Úsilí včelařů, kteří se snaží o omezení rizika nákazy včelstev morem včelího plodu, podpoří Středočeský kraj příspěvkem ve výši 1,5 milionu korun.

Celý článek Kladenského deníku naleznete zde

Zveřejněno 19.2.2019

 

Rekordních počet Bavorů vytáhl do boje za ochranu včel

Nejúspěšnější petice v bavorské historii požaduje větší biodiverzitu a přísnou ochranu přírody. Nové hnutí dostalo pod tlak tamní vládu i zemědělce.

Už ne modrá a bílá jako na státní vlajce, ale černá a žlutá jsou aktuálně nepopulárnějšími barvami v Bavorsku. Včely mají ve spolkové zemi větší podporu než většina politických stran. 

Celý článek z Euro.cz naleznete zde

Zveřejněno 15.2.2019

 

Focení včel přineslo muži z Jablunkovska úspěch v prestižní soutěži

Milan Motyka z Mostů u Jablunkova fotí včely. A je v tom dobrý. Jeho snímek nazvaný Spící královny, na kterém včely ošetřují mladé matky v matečnicích, uspěl v prestižní fotografické soutěži Czech Photo Nature.

Foto a více informací naleznete na iDNES zde

Zveřejněno 10.12.2018

 

Lásku ke včelám jsem asi zdědil po dědovi, říká Miloslav Scherling

Ve vodňanském včelařském spolku, který letos oslavil 100 let od svého založení, působí Miloslav Scherling jako chovatel a zdravotní referent. V současnosti vlastní na devadesát včelstev. „Moje včelstva slouží jako jakási zásobárna. Když nějaký kolega včelař přijde o své včely, může si je zase doplnit mými oddělky.“

Celý článek Strakonického deníku naleznete zde

Zveřejněno 20.11.2018

 

Včely nás mohou mnohému naučit, říká herec a včelař tělem i duší Václav Kopta

Je lepší med květový, luční, lipový, smíšený, medovicový, plástečkový, pastovaný, černý nebo bílý? I to se bylo možné dozvědět v pátek 16. listopadu, kdy pro vás Český rozhlas Hradec Králové připravil Medový den!

Pořad Českého rozhlasu Hradec Králové naleznete zde

Zveřejněno 18.11.2018

 

Kraj podpoří včelaře, ekologické projekty i boj proti suchu v lesích

V příštím roce hodlá Zlínský kraj podpořit čtyři oblasti týkající se životního prostředí a zemědělství. Podpory by se měli dočkat včelaři, ale peníze půjdou také na ekologické aktivity, vodohospodářské projekty či boj proti suchu v lesích

Celý článek Zlin.cz naleznete zde

Zveřejněno 7.11.2018

 

Včelařů je v Karlovarském kraji konečně dost. Ale chybí jim včely

Včelařů je dost, včelstev na řádné opylení krajiny je ale málo. Potvrzují to informace od včelařů z Chebska. Úbytek včelstev začínají vnímat jako problém. Včelařství v regionu totiž právě prochází generační výměnou. Chovatelé v nižším věku, kteří mají včely jako koníček, vlastní včelstev vždy jen několik. Až později, kdy mají více volného času, mohou své chovy postupně rozšířit.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 26.10.2018

 

Včelaři na Vysočině budou mít méně medovicového medu

Včelaři na Vysočině budou mít letos méně medovicového medu. V lesích podle nich není moc medovice a snůška ve včelstvech pomalu končí. Lépe dopadli u prvního světlého medu z nektaru květů stromů či z řepky. Produkce medu se podle ankety v kraji liší místo od místa, poznamenalo ji sucho. Ceny medu se podle oslovených včelařů nemění, za kilogramovou sklenici od chovatele lidé platí okolo 140 korun.

Celý článek Týden.cz naleznete zde

Zveřejněno 8.7.2018

 

Mladí včelaři z Benešovska se setkali v Bělici 

V pořadí již čtvrté setkání mladých včelařů z okresu Benešov se uskutečnilo v sobotu 23. června v Bělici u Neveklova. Zkušený včelař Přemek Petrák své nástupce přivítal v klubovně tamních včelaříků. Každý si mohl přijít na své a vyzkoušet kousek ze včelařského řemesla.

Celý článek Benešovského deníku naleznete zde

Zveřejněno 28.6.2018

 

Na palouku pod Buchlovem si dali dostaveníčko mladí včelaříci

Rojením včelařské mládeže by se dalo nazvat Setkání včelaříků na palouku pod Buchlovem, které v pátek a v sobotu uspořádal odborně zaměřený včelařský kroužek Chřibští včelaříci pod hlavičkou zakladatele - základní organizace Českého svazu včelařů Buchlovice.

Celý článek Slováckého deníku naleznete zde

Zveřejněno 27.6.2018

 

Ohniska včelího moru byla odhalena

V dubnu jsme vás informovali o tom, že se na Rakovnicku objevila nákaza Paenibacillus Larvae, která způsobuje onemocnění, známé jako mor včelího plodu. Tehdy ještě dobrovolně posílali včelaři z Rakovnicka vzorky k otestování. A ložiska nákazy byla odhalena. Dva nakažené chovy se potvrdily v Rudě, jeden v Rynholci. Ochranná pásma, ve kterých se včely nesmějí nikam přesouvat, nařídila veterinární správa v Lužné, v Městečku, na Novém Domě a v Pustovětech.

Celý článek Rakovnického deníku naleznete zde

Zveřejněno 29.5.2018

 

Karlovarský kraj opět podpoří včelaře

Včelaři z karlovarského regionu opět získají dotace na pořízení základního vybavení a modernizaci úlů. Pro letošní rok bylo z rozpočtu Karlovarského kraje na podporu včelařství vyčleněno 1,4 milionu korun. Podáno bylo celkem 140 žádostí.

Celý článek rádia Impuls naleznete zde

Zveřejněno 16.5.2018

 

„Medu bude letos dostatek,' říká předseda hradeckých včelařů

Hradec Králové - Včelám se daří lépe než vloni. Včelař se ale obává sucha a chemických postřiků.

Celý článek Hradeckého deníku naleznete zde

Zveřejněn 15.5.2018

 

„Včelaříci“ z Vacenovic si přivezli Zlatou včelu

Vacenovice- Ve vědomostní soutěži Zlatá včela se Včelařský klub mladých Vacenovice se v polovině dubna utkal v Miroslavských Knínicích a v Suchohrdlech s devíti kroužky z Jihomoravského kraje ve včelařských disciplínách. Soutěžilo na osmdesát dětí ve dvou kategoriích od 1.-5. třídy a od 6.-9. třídy. Vacenovští „včelaříci“ zde zabodovali a díky Michalu Ambrozkovi se ukáže jejich zástupce i v květnovém celostátním kole.

Celý článek portálu iSlovácko naleznete zde

Zveřejněno 8.5.2018

 

Den Země v Ratibořicích se vydařil

Na organizaci akce 'Den Země v Ratibořicích' v sobotu 28. 4. 2018 se podílela i naše ZO ČSV z.s. Česká Skalice . Byl to již jubilejní 10. ročník. Počasí přálo a tak návštěvníků bylo více než dost. Největší zájem byl o možnost pozorovat živé včelky a nalézt na vlastní oči matku. Řada návštěvníků s chutí ochutnala poctivý med, prozatím ještě z loňské snůšky.

Fotogalerii z akce naleznete zde

Zveřejněno 30.4.2018

 

Unikátní včelařské učiliště hlásí boom dálkařů, nejstaršímu učni bylo 75

O víkendech to ve včelařském učilišti v Nasavrkách na Chrudimsku hučí jako v úle. V posledních letech zde zažívají výrazný nárůst dálkových studentů. O výuční list tu usilují profesionálové i amatéři všech generací.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 30.4.2018

 

EU zakázala tři pesticidy, které podle vědců škodí včelám

Země Evropské unie se dnes dohodly na zákazu užívání tří pesticidů na venkovních zemědělských plochách. Látky ze skupiny takzvaných neonikotinoidů mají podle vědeckých studií škodlivý vliv na včely.

Celý článek portálu ČTK České noviny naleznete zde

Zveřejněno 29.4.2018

 

Včelaři se bojí zlodějů a vandalů, stát zveřejnil seznam, kde mají úly

Vysočina – Desítky tisíc včelařů v Česku mají obavy. Ministerstvo zemědělství začalo zveřejňovat umístění jejich úlů. Cílem má být údajně snadnější kontakt mezi zemědělci a včelaři například v době postřiků, které mohou být včelám nebezpečné. Včelaři se ale spíš než chemie, obávají krádeží a vandalů.

Celý článek Třebíčského deniku naleznete zde

Zveřejněno 5.4.2018

 

Pilotní projekt z pera českého europoslance podpoří monitoring a péči o zdraví včel

V položkách unijního rozpočtu na rok 2018 ve výši 160,1 miliard euro najdeme i dvě významné iniciativy na ochranu životního prostředí a zdraví. Včely jsou nejvíce ohroženy nemocemi jako je varroáza nebo včelí mor, z velké části jsou to ale změny v jejich prostředí - a tady přichází na scénu člověk a s jeho činností spojené klimatické změny, invazivní druhy, změny v krajině nebo přílišné používání pesticidů.

Celý článek portálu Enviweb.cz naleznete zde

Zveřejněno 23.3.2018

 

Liberecký kraj opět podpoří včelaře, v programu je 1,5 mil.Kč

Liberecký kraj znovu podpoří včelaře, v programu pro ně je letos 1,5 milionu korun. Na pořízení nových úlů, včelařských pomůcek, zakoupení včelstev či na opravy včelínů mohou chovatelé včel získat až 40.000 korun. ČTK o tom informoval radní pro zemědělství Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Dotace včelařům rozděloval kraj poprvé v roce 2009.

Program byl podle Löffelmanna postupně upravován tak, aby maximálně vyhovoval žadatelům a zároveň naplňoval účel programu - zvýšit počet včelstev v Libereckém kraji. Minulé kolo rozdělování peněz bylo bez jakýchkoliv problémů, proto jsou po konzultaci s vedením Českého svazu včelařů v Libereckém kraji podmínky z roku 2017 zachovány, dodal.

Celý článek portálu Agris.cz naleznete zde

Zveřejněno 22.3.2018

 

Testy ukáží, jestli včelstva na Litomyšlsku napadl mor

Pardubický kraj, Litomyšlsko - Včelí mor zasáhl včelstvo jednoho chovatele v Dolním Újezdu. Ostatní se obávají nákazy a možné likvidace úlů. Zatím ale mohou být v klidu, přesto vedení včelařského svazu v Litomyšli vyzvalo, aby si chovatelé nechali včelstva vyšetřit. Včelaři odhadují, že nemoc podchytili v začátcích.

Celý článek Orlického deníku naleznete zde

Zveřejněno 9.3.2018

 

V jižních Čechách se podařilo snížit výskyt včelího moru

V Jihočeském kraji se podařilo výrazně snížit výskyt včelího moru. Zatímco v posledních letech zde bylo přes 30 ohnisek ročně, loni likvidovali veterináři sedm ohnisek moru včelího plodu. Pomohla plošná kontrola všech včelstev v roce 2016. ČTK to řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Celý článek portálu Agris.cz naleznete zde

Zveřejněno 8.3.2018

 

Včelaři bojují s monokulturou na Karvinsku

Včelaře na Karvinsku trápí nejen špatné ovzduší, ale hlavně monokulturní prostředí. Výnosy medu jsou velmi malé. Zájem o včelaření upadá. Včelaři se ale nevzdávají a situaci se snaží řešit.

Celou reportáž Polar TV naleznete zde

Zveřejněno 24.2.2018

 

Na Zlínsku se podařilo snížit výskyt včelího moru

Počet ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji loni meziročně klesl zhruba o polovinu. Zatímco v roce 2016 evidovali krajští veterináři 89 případů, loni jich bylo 45. Téměř dvě třetiny ohnisek byly v okrese Zlín. Naopak zcela bez nákazy zůstalo Kroměřížsko. Řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Celý článek TÝDEN.cz naleznete zde

Zveřejněno 17.2.2018

 

Stříbrští včelaři loni vyprodukovali 23 tun medu

Stříbro – Na výroční valné hromadě se sešli členové stříbrské základní organizace Českého svazu včelařů. Jednání se uskutečnilo v Těchlovicích. Stříbrští včelaři považují uplynulý rok za vcelku úspěšný. „Členská základna se nám rozšiřuje, včelaři přibývají,“ potvrdil Deníku předseda organizace Oldřich Koubek s tím, že kromě samotného Stříbra se najdou v řadách spolku včelaři například ze Sytna, Sulislavi, Kšic, ale také z Tuněchod, či Holostřev a dalších vsí.

Celý článek Tachovského deníku naleznete zde

Zveřejněno 16.2.2018

 

Plzeňský kraj letos dá na podporu včelařů 2,5 milionu korun

Plzeňský kraj dá i letos 2,5 milionu korun na podporu včelařství v regionu. Stejnou částku rozdal i loni. Program vyhlašuje hejtmanství od roku 2008 a od té doby rozdělilo mezi včelaře kolem 18 milionů korun, řekla ČTK krajská radní odpovědná za životní prostředí a zemědělství Radka Trylčová (ODS). Počty včelařů v kraji narůstají.

Nově začínající včelař může od kraje dostat na pořízení nástavkových úlů až 12.000 korun, ostatní včelaři 10.000 korun. Dvě procenta z vyčleněné částky kraj určil na ozdravná a preventivní opatření proti závažným onemocněním včelstev. Žádosti o dotace by měl kraj přijímat na přelomu února a března.

Celý článek portálu Agris.cz naleznete zde

Zveřejněno 7.2.2018

 

Podpora evropským včelařům by se mohla zvýšit o 50 %

Poslanci Zemědělského výboru Evropského parlamentu se minulý týden shodli na urgentní potřebě zachránit včelstva v EU. Požadují, aby EU zvýšila o polovinu podporu včelařům, zakázala škodlivé pesticidy a více investovala do vyvíjení bezpečných léků pro včely.

Celý článek portálu Enviweb.cz naleznete zde

Zveřejněno 5.2.2018

 

Teplo na jihu Čech probudilo stromy i včely. Mráz a sníh se ale vrátí

Vysoké lednové teploty příliš netěší sadaře, včelaře ani rybáře. Zvířata i rostliny jsou totiž příliš aktivní. Zima se ale brzy naplno vrátí. Silné mrazy mohou problémy ještě prohloubit.

Teplé počasí vyhnalo z úlů i včely, které ale nemají šanci najít venku příliš potravy. Snaží se v krajině hledat především vodu.

Celý článek iDNES.cz naleznete zde

Zveřejněno 2.2.2018

 

Trojská botanická zahrada chystá Vonnou stezku i novou expozici o včelách

Botanická zahrada hlavního města Prahy chystá v letošním roce několik novinek. V tropickém skleníku Fata Morgana otevřela první zastavení Vonné stezky, která přiblíží vůně aromatických rostlin. Kromě již tradičních výstav orchidejí či dýní návštěvníky čeká také nová výstava jehličnanů. V červnu se otevře expozice medonosných rostlin a včel.

Celý článek informuji.cz naleznete zde

Zveřejněno 24.1.2018

 

Do medu z celého světa pronikly zbytky cizorodých látek

O tom, že med příznivě ovlivňuje lidské zdraví, pochybuje jen málokdo. Už delší dobu se ví, že hustá kapalina, vytvářená včelami medonosnými sběrem a zahušťováním sladkých šťáv, především nektaru, vykazuje antibakteriální účinky. Proto většina mikroorganismů v něm nedokáže žít, takže se med uchovávaný v uzavřených nádobách nezkazí, a to tisíce let. Studie však ukázala, že ani med nemusí být ušetřen negativních dopadů působení člověka na životní prostředí.

Celý článek Novinky.cz naleznete zde

Zveřejněno 13.1.2018

 

Karlovarský kraj rozdělí příští rok včelařům 1,4 milionu korun

Karlovarský kraj rozdělí v roce 2018 na dotacích pro včelaře 1,4 milionu korun. Žádosti se budou podávat elektronicky. Kraj tak chce včelaře ušetřit čekání ve frontě na krajském úřadě, jako tomu bylo doposud. O příspěvek zájemci budou moci požádat v únoru příštího roku.

Celý text portálu Agris.cz naleznete zde

Zveřejněno 13.12.2017

 

Výstava Letem včelím světem láká do muzea v Českých Budějovicích

Už 150 let organizovaného včelaření na Českobudějovicku připomene v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích výstava Letem včelím světem. Výstava je součástí oslav 150 let organizovaného včelařství v Jižních Čechách.

Celý článek Českobudějovického deníku naleznete zde

Zveřejněno 9.10.2017

 

Med, který získal označení Perla Zlínska je od Jaroslava Studeníka z Jasenné

Agrární komora Zlín ve spolupráci se Zlínským krajem ocenila letos šestnáct produktů. V soutěži o nejlepší regionální potravinářské výrobky bojovalo o značku 139 výrobků od 44 producentů.

Celý článek Zlínského deníku naleznete zde

Zveřejněno 4.10.2017

 

Na jaře do květů sněžilo, léto bylo suché. Medu je málo, hlásí včelaři v Olomouckém kraji

Většina včelařů z Olomouckého kraje nebude na letošní rok vzpomínat v dobrém. Kvůli dubnovým mrazům a pozdějšímu suchu mnozí nestočili o prázdninách ani kapku medu a sčítají ztráty. Med „ze dvorů“ tak lidé budou shánět obtížněji než v minulých letech.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 22.9.2017

 

Letos v září včelaři září. Po sedmi letech je konečně dostatek medu

Po sedmi hladových letech bude na Pardubicku konečně dostatek medu. Zkušený pardubický včelař Evžen Báchor nám s úsměvem řekl, že včelařům na Pardubicku se letos zadařilo. Na Moravě nebo v Orlických horách jsou na tom s medovou úrodou mnohem hůř.

Celou reportáž Českého rozhlasu naleznete zde

Zveřejněno 20.9.2017