Penny testoval na zákaznících, jak by vypadal svět bez včel

14. 7. 2022

Ve středu 13.7.2022 úderem sedmé hodiny ranní začala v supermarketu PENNY v Praze Uhříněvsi dlouho připravovaná akce „Zachraňme včely“. Zákazníci, kteří si přišli nakoupit, se překvapeně dívali na prázdné regály. Chybělo v nich 60% produktů, které by si lidé nemohli koupit, kdyby včely nebyly. Není to myšlenka nová, podobné akce proběhly již před lety v sousedním Německu. V naší republice je to však akce jedinečná, proto neunikla pozornosti mnoha médií, a i zákazníci ji po prvotním překvapení hodnotili pozitivně.

Úvodní slovo na tiskové konferenci měl Jens Krieger, generální ředitel PENNY, který objasnil důvody organizace akce. “Bez včel by nám lidem hrozila reálná potravinová krize. I proto jsme se rozhodli upozornit na tento problém tímto unikátním způsobem, tedy odstraněním všech produktů, jejichž produkce je závislá na včelách.“ PENNY vyřadilo z nabídky nejen produkty, které obsahují med, ale také produkty, na jejichž produkci se včely podílí opylováním. Takže chybělo nejen ovoce a zelenina, ale i oleje, pečivo, koření, cukrovinky, ochucené mléčné výrobky, džemy, džusy, ale i becherovka, slivovice, výrobky z bavlny, a také např. aviváž, která obsahuje mandlový olej. Příprava akce byla poměrně náročná a trvala několik týdnů. Dalo to mnoho práce projít složení dvou tisíc pěti set produktů v nabídce PENNY a stanovit hranice, kdy už by daný výrobek nebylo možné vyrobit, nebo jej vyrobit v daném složení či s danou chutí. Ale PENNY si jako odborného poradce vybrala Dalibora Titěru z Výzkumného ústavu včelařského a vybrala dobře. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula, pro kterého, jak sám řekl, účast na této akci znamenala po jednání v Bruselu příjemné osvěžení, akci pochválil slovy: „Jsem rád za každou akci, která veřejnost upozorní na to, jak důležité jsou včely, a jak nezbytná je pro náš každodenní život péče o ně. Jako včelař si velmi dobře uvědomuji přínos včel pro přírodu i ostatní druhy zvířat i rostlin. Jde to vyjádřit i čísly – 84 % druhů rostlin a 76 % potravinové výroby je závislé na opylování včelami. Stavy včelstev v České republice se podařilo díky ekonomické podpoře státu i Evropské unie stabilizovat a v posledních letech i navyšovat.“

Na co na tomto místě nesmíme zapomenout je, že PENNY pokud vím jako jediný řetězec je chovatelem včel. Má 58 včelstev umístěných u centrály společnosti v Radonicích a u centrálních skladů v Jirnech u Prahy, Lipníku nad Bečvou a Dobřanech a nedávno vytočilo svůj první letošní med. PENNY také spolupracuje s Botanickou zahradou Praha. Cílem této spolupráce je péče o včelstva v zahradě umístěná a zvyšování osvěty o významu včel.

Ve světě dochází k významnému úbytku včelstev. Podle některých studií za posledních 20 let celosvětově uhynulo přes 50 % včelstev. Česká republika je národem včelařů. Málokdo ví, že v Evropské unii jsme na prvním místě s počtem včelařů na 10 tisíc obyvatel – téměř 60. Krize včelařství u nás není. Ale nejsme nebo naše včely nejsou bez problémů. Patří mezi ně nemoci a nákazy včel, snižující se úživnost krajiny a pylová pestrost, a poškozování včel při ošetřování rostlin přípravky na ochranu rostlin. To laická veřejnost většinou neví a právě názornou formou prázdných regálů, jakou předvedlo PENNY, si uvědomí, jak jsou včely v životě člověka důležité a že pro jejich životní pohodu mohou něco udělat. Stačí i jen pár květináčů za oknem s medonosnými rostlinami.

Co na závěr můžeme jako včelaři říci? Jen víc takových akcí. Jedna učená společnost v r. 2008 určila včely jako nejdůležitější živočichy na planetě Zemi. Hodnota plodin, které jsou přímo závislé na opylení včel, se pohybuje v řádech několika set miliard dolarů ročně. Takže si tu pozornost včely určitě zaslouží.

Mgr. Jarmila Machová


Penny testuje na zákaznících, jak by vypadal svět bez včel