Český svaz včelařů
Český svaz včelařů, z. s.
Vyhledávání v obsahu webu:
Chcete být v obraze? Zaregistrujte se zdarma
k odběru novinek!
ČSV / Chovatelství / Stop krádežím

Stop krádežím

Vážení přátelé,
 
pokud chcete ztížit situaci těm, kteří si dělají zálusk na Váš majetek, "znehodnoťte" svoje úly a zařízení. U nástavků a jiných dřevěných součástí k chovu doporučujeme vypálení cejchu (třeba i několikrát).
 
Vhodným se zdá být chovatelské číslo. Zpravidla svoje nástavky nikomu nebudete prodávat a tak je toto označení pro Vaši potřebu vhodné, není to osobní údaj a je to číslo natolik jedinečné, že se, v případě problémů a dohadů, dá majitel dohledat.

Při koupi úlů pak jistě bude někomu podezřelé, že třeba každý nástavek je na stejných místech osmirkován nebo jinak "upraven". To by mohlo před případnou koupí "z druhé ruky" slušného chovatele odradit, případně poloslušného  varovat, že by takové zařízení mohlo být třeba chráněno i jiným způsobem, který by nasměroval oprávněného majitele za svým majetkem, případně orgány činné v trestním řízení.

Pojďme společně říci nepoctivcům své NE. Když nebude mít zloděj možnost tyto "cinknuté" úly prodat, přestane je krást. Nikdo z nás přece nechce mít na zahradě cizí úly, aby se při případné kontrole na to přišlo!

Nehledě na etickou stránku věci.

Nebude-li poptávka - skončí i nabídka, skončí krádeže (případně se aspoň omezí). Nepoctivec s takovým úlem neprorazí ani nikde jinde, protože pak mu dá práci, aby se takového cejchu zbavil. A práce se přece štítí, proto krade. Je to tedy i výchovné.

Je to "pouze" doporučení. Ale jistě uznáte, že to není tak složité a minimálně je to krok k tomu, aby právě od těch Vašich úlů to případné nenechavce odradilo.

Milan Petrů, tajemník ČSV z.s.
Tisknout stránku Tisknout stránku      

Poznejte včelařství

Přečtěte si o včelách, jejich chovu a o všem, co s tím souvisí.

© 2011-2017  |  Český svaz včelařů, z. s.  |  Sídlo: Křemencova 8, 115 24 Praha 1  | IČ 00443239 | DIČ CZ 00443239  | Český svaz včelařů, z.s. je zapsán ve spolkovém rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze pod sp.zn. L 707 |  +420 224 934 082  |   info@vcelarstvi.cz                                                                                                              

  FacebookLinkedIntwitter-logo