Napsali o nás

Napsali o nás

Včelaři bojují s monokulturou na Karvinsku

Včelaře na Karvinsku trápí nejen špatné ovzduší, ale hlavně monokulturní prostředí. Výnosy medu jsou velmi malé. Zájem o včelaření upadá. Včelaři se ale nevzdávají a situaci se snaží řešit.

Celou reportáž Polar TV naleznete zde

Zveřejněno 24.2.2018

 

Na Zlínsku se podařilo snížit výskyt včelího moru

Počet ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji loni meziročně klesl zhruba o polovinu. Zatímco v roce 2016 evidovali krajští veterináři 89 případů, loni jich bylo 45. Téměř dvě třetiny ohnisek byly v okrese Zlín. Naopak zcela bez nákazy zůstalo Kroměřížsko. Řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Celý článek TÝDEN.cz naleznete zde

Zveřejněno 17.2.2018

 

Stříbrští včelaři loni vyprodukovali 23 tun medu

Stříbro – Na výroční valné hromadě se sešli členové stříbrské základní organizace Českého svazu včelařů. Jednání se uskutečnilo v Těchlovicích. Stříbrští včelaři považují uplynulý rok za vcelku úspěšný. „Členská základna se nám rozšiřuje, včelaři přibývají,“ potvrdil Deníku předseda organizace Oldřich Koubek s tím, že kromě samotného Stříbra se najdou v řadách spolku včelaři například ze Sytna, Sulislavi, Kšic, ale také z Tuněchod, či Holostřev a dalších vsí.

Celý článek Tachovského deníku naleznete zde

Zveřejněno 16.2.2018

 

Plzeňský kraj letos dá na podporu včelařů 2,5 milionu korun

Plzeňský kraj dá i letos 2,5 milionu korun na podporu včelařství v regionu. Stejnou částku rozdal i loni. Program vyhlašuje hejtmanství od roku 2008 a od té doby rozdělilo mezi včelaře kolem 18 milionů korun, řekla ČTK krajská radní odpovědná za životní prostředí a zemědělství Radka Trylčová (ODS). Počty včelařů v kraji narůstají.

Nově začínající včelař může od kraje dostat na pořízení nástavkových úlů až 12.000 korun, ostatní včelaři 10.000 korun. Dvě procenta z vyčleněné částky kraj určil na ozdravná a preventivní opatření proti závažným onemocněním včelstev. Žádosti o dotace by měl kraj přijímat na přelomu února a března.

Celý článek portálu Agris.cz naleznete zde

Zveřejněno 7.2.2018

 

Podpora evropským včelařům by se mohla zvýšit o 50 %

Poslanci Zemědělského výboru Evropského parlamentu se minulý týden shodli na urgentní potřebě zachránit včelstva v EU. Požadují, aby EU zvýšila o polovinu podporu včelařům, zakázala škodlivé pesticidy a více investovala do vyvíjení bezpečných léků pro včely.

Celý článek portálu Enviweb.cz naleznete zde

Zveřejněno 5.2.2018

 

Teplo na jihu Čech probudilo stromy i včely. Mráz a sníh se ale vrátí

Vysoké lednové teploty příliš netěší sadaře, včelaře ani rybáře. Zvířata i rostliny jsou totiž příliš aktivní. Zima se ale brzy naplno vrátí. Silné mrazy mohou problémy ještě prohloubit.

Teplé počasí vyhnalo z úlů i včely, které ale nemají šanci najít venku příliš potravy. Snaží se v krajině hledat především vodu.

Celý článek iDNES.cz naleznete zde

Zveřejněno 2.2.2018

 

Trojská botanická zahrada chystá Vonnou stezku i novou expozici o včelách

Botanická zahrada hlavního města Prahy chystá v letošním roce několik novinek. V tropickém skleníku Fata Morgana otevřela první zastavení Vonné stezky, která přiblíží vůně aromatických rostlin. Kromě již tradičních výstav orchidejí či dýní návštěvníky čeká také nová výstava jehličnanů. V červnu se otevře expozice medonosných rostlin a včel.

Celý článek informuji.cz naleznete zde

Zveřejněno 24.1.2018

 

Do medu z celého světa pronikly zbytky cizorodých látek

O tom, že med příznivě ovlivňuje lidské zdraví, pochybuje jen málokdo. Už delší dobu se ví, že hustá kapalina, vytvářená včelami medonosnými sběrem a zahušťováním sladkých šťáv, především nektaru, vykazuje antibakteriální účinky. Proto většina mikroorganismů v něm nedokáže žít, takže se med uchovávaný v uzavřených nádobách nezkazí, a to tisíce let. Studie však ukázala, že ani med nemusí být ušetřen negativních dopadů působení člověka na životní prostředí.

Celý článek Novinky.cz naleznete zde

Zveřejněno 13.1.2018

 

Karlovarský kraj rozdělí příští rok včelařům 1,4 milionu korun

Karlovarský kraj rozdělí v roce 2018 na dotacích pro včelaře 1,4 milionu korun. Žádosti se budou podávat elektronicky. Kraj tak chce včelaře ušetřit čekání ve frontě na krajském úřadě, jako tomu bylo doposud. O příspěvek zájemci budou moci požádat v únoru příštího roku.

Celý text portálu Agris.cz naleznete zde

Zveřejněno 13.12.2017

 

Výstava Letem včelím světem láká do muzea v Českých Budějovicích

Už 150 let organizovaného včelaření na Českobudějovicku připomene v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích výstava Letem včelím světem. Výstava je součástí oslav 150 let organizovaného včelařství v Jižních Čechách.

Celý článek Českobudějovického deníku naleznete zde

Zveřejněno 9.10.2017

 

Med, který získal označení Perla Zlínska je od Jaroslava Studeníka z Jasenné

Agrární komora Zlín ve spolupráci se Zlínským krajem ocenila letos šestnáct produktů. V soutěži o nejlepší regionální potravinářské výrobky bojovalo o značku 139 výrobků od 44 producentů.

Celý článek Zlínského deníku naleznete zde

Zveřejněno 4.10.2017

 

Na jaře do květů sněžilo, léto bylo suché. Medu je málo, hlásí včelaři v Olomouckém kraji

Většina včelařů z Olomouckého kraje nebude na letošní rok vzpomínat v dobrém. Kvůli dubnovým mrazům a pozdějšímu suchu mnozí nestočili o prázdninách ani kapku medu a sčítají ztráty. Med „ze dvorů“ tak lidé budou shánět obtížněji než v minulých letech.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 22.9.2017

 

Letos v září včelaři září. Po sedmi letech je konečně dostatek medu

Po sedmi hladových letech bude na Pardubicku konečně dostatek medu. Zkušený pardubický včelař Evžen Báchor nám s úsměvem řekl, že včelařům na Pardubicku se letos zadařilo. Na Moravě nebo v Orlických horách jsou na tom s medovou úrodou mnohem hůř.

Celou reportáž Českého rozhlasu naleznete zde

Zveřejněno 20.9.2017