Český svaz včelařů
Český svaz včelařů, z. s.
Vyhledávání v obsahu webu:
Chcete být v obraze? Zaregistrujte se zdarma
k odběru novinek!
Aktuálně
Kalendář akcí

Společnost ČEZ fandí včelařům

Pravidelně se podílí na podpoře letní včelařské školy, zejména prostřednictvím Nadace ČEZ podporuje včelařské kroužky mládeže a další projekty včelařských organizací. V letošním roce se Skupina ČEZ stala partnerem oslav 150. výročí organizovaného včelařství na Českobudějovicku.
ČSV / Napsali o nás

Napsali o nás

Výstava Letem včelím světem láká do muzea v Českých Budějovicích

Už 150 let organizovaného včelaření na Českobudějovicku připomene v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích výstava Letem včelím světem. Výstava je součástí oslav 150 let organizovaného včelařství v Jižních Čechách.

Celý článek Českobudějovického deníku naleznete zde

Zveřejněno 9.10.2017

 

Med, který získal označení Perla Zlínska je od Jaroslava Studeníka z Jasenné

Agrární komora Zlín ve spolupráci se Zlínským krajem ocenila letos šestnáct produktů. V soutěži o nejlepší regionální potravinářské výrobky bojovalo o značku 139 výrobků od 44 producentů.

Celý článek Zlínského deníku naleznete zde

Zveřejněno 4.10.2017

 

Na jaře do květů sněžilo, léto bylo suché. Medu je málo, hlásí včelaři v Olomouckém kraji

Většina včelařů z Olomouckého kraje nebude na letošní rok vzpomínat v dobrém. Kvůli dubnovým mrazům a pozdějšímu suchu mnozí nestočili o prázdninách ani kapku medu a sčítají ztráty. Med „ze dvorů“ tak lidé budou shánět obtížněji než v minulých letech.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 22.9.2017

 

Letos v září včelaři září. Po sedmi letech je konečně dostatek medu

Po sedmi hladových letech bude na Pardubicku konečně dostatek medu. Zkušený pardubický včelař Evžen Báchor nám s úsměvem řekl, že včelařům na Pardubicku se letos zadařilo. Na Moravě nebo v Orlických horách jsou na tom s medovou úrodou mnohem hůř.

Celou reportáž Českého rozhlasu naleznete zde

Zveřejněno 20.9.2017

 

V Prachaticích rokovali včelaři z celých jižních Čech

Prachatice - V sobotu 2. září se v Národním domě v Prachaticích uskutečnil celokrajský aktiv včelařů, kterého se zúčastnilo celkem 134 včelařů, kteří zastupovali základní organizace z celého Jihočeského kraje.

"Aktiv ZO a OO ČSV Jihočeského kraje se tentokrát konal v Prachaticích. Ohlasy na připravenost, hladký průběh, příjemné prostředí a vlídné přijetí od organizátora akce ZO Prachatice byly vynikající. Přátelé děkujeme." (Mgr. Jarmila Machová, předsedkyně).

Celý článek Prachatického deníku naleznete zde

Zveřejněno 16.9.2017

 

Festival medu a písničky již počtvrté ukáže krásy včelaření

Areál muzea Fojtství v Kopřivnici po roce opět hostí třídenní multižánrový Festival medu a písničky. Akce, která byla zahájena ve čtvrtek 7. září, je dle slov pořadatelů určená všem fajn lidem.

Celý článek iREGIONY.cz naleznete zde

Zveřejněno 7.9.2017

 

Včelaři zřídí v každém kraji nové „hlídky“

Veterináři uspořádají kurzy pro včelaře a jejich absolventi by jim měli napříště ulehčit práci s vytipováním výskytu chorob včelstev.

Připravovaná vyhláška doprovází novelu veterinárního zákona. Tu v polovině srpna schválili senátoři. Aby začala platit, chybí jen podpis prezidenta. V tom případě vyjde ve sbírce zákonů a v platnost vstoupí od následujícího měsíce.

Celý článek Denik.cz naleznete zde

Zveřejněno 5.9.2017

 

Potraviny, které vydrží tisíce let? Tyto suroviny můžete doma skladovat celé roky a pak je sníst

V roce 2015 archeologové informovali, že při vykopávkách v Egyptě nalezli 3 000 let starý med, který byl dokonale jedlý. Tato odolnost je dána unikátními vlastnostmi medu - má nízký obsah vody a vysoký obsah cukru, takže na něm nemohou růst bakterie. Med také obsahuje malé množství peroxidu vodíku, které brání růstu mikrobů.

Pomáhá také zpracování medu, protože cukry v medu jsou hygroskopické a mají tendenci nasávat atmosférickou vodu, což není ideální. Během zpracování a balení je při tepelném zpracování nejdříve voda odstraněna a vzduchotěsné víčka jí pak nedovolí dostat se dovnitř, což přispívá k trvanlivosti medu. Ačkoli med může být zakalený a krystalizovaný, když se otevře a cukry znovu nasají vodu, tato fyzická změna může být zvrácena, když med ohřejete.

Celý článek portálu Eurozprávy.cz naleznete zde

Zveřejněno 29.8.2017

 

Včelaři postiženým ukázali stáčení medu

Včelaři z havířovského kroužku Ambrožíci pozvali ke svým úlům klienty havířovského centra Santé. Postižení se podívali, jak se včelaři v Bludovicích starají o včelstva a jak se stáčí med, který mohli ochutnat.

Celý článek Karvinského a Havířovského deníku naleznete zde

Zveřejněno 14.8.2017

 

Jedenácté Medové zpívání v Kudlovicích posluchače nadchlo

Medové zpívání se stalo v sobotním podvečeru už jedenáctým rokem silným pojítkem s obcí Kudlovice. A pokud někdo vysloví její název, lidé většinou reagují: „Jó, tam většinou v některé z parných srpnových sobot pořádá kudlovický mužský sbor Medové zpívání, které stojí za to slyšet.“

Celý článek Slováckého deníku naleznete zde

Zveřejněno 14.8.2017

 

Ovocná medovina z Horního Újezdu bodovala na výstavě v San Franciscu

Horní Újezd – Když se práce dělá poctivě, lidé to ocení. I tak by se dal popsat příběh Tomáše Vorlíčka, včelaře z Horního Újezdu.

Celý článek Třebíčského deníku naleznete zde

Zveřejněno 13.8.2017

 

Medu bude letos málo, včelaři budou zdražovat

Ostrava – Letošní snůška květového medu byla slušná, u medovicového už však byla výrazně slabší. Zákazníci se podle včelařů musejí připravit na to, že si za med připlatí.

Celý článek Moravskoslezského deníku naleznete zde

Zveřejněno 13.8.2017

 

Vězeňský med Bručoun: hodně vydařená premiéra

První včelí sezonu má za sebou Věznice Heřmanice v Ostravě, která se zapojila do projektu Dobrá (v)úle. V areálu káznice letos „vyrostlo” jedenáct úlů s bezmála půl milionem včel. Stočit se podařilo šedesát kilogramů medu.

Celý článek Moravskoslezského deníku naleznete zde

Zveřejněno 13.8.2017

 

Přípravy čtvrtého ročníku Festivalu medu a písničky v Kopřivnici

Přípravy čtvrtého ročníku Festivalu medu a písničky, který proběhne ve dnech 7. až 9. září v areálu Muzea Fojtství a Základní školy Alšova, jsou v plném proudu.

Celý článek TV Polar naleznete zde

Zveřejněno 9.8.2017

 

Včelaři ukáží, jak se rodí med. K vidění budou i historické medomety

Sto deset let organizovaného včelaření si připomenou včelaři na Olešnicku. K výročí chystají na olešnickém tržišti malou výstavu včelařského spolku. Obohatí program víkendové Svatovavřinecké pouti.

Celý článek Blanenského deníku naleznete zde

Zveřejněn 8.8.2017

 

Mor včelího plodu je na Štětsku

Štětí - Včelaři ze Štětí jsou naštvaní. Nákazu moru včelího plodu na jejich území zanesl cizí včelař, který nebyl členem jejich organizace. Potvrdil to předseda tamních včelařů.

Celý článek Litoměřického deníku naleznete zde

Zveřejněno 5.8.2017

 

František Kytlica: včelám nejen brát, ale je třeba i dávat

Už zdálky je v korunách stromů slyšet hučení, jejich květy jsou obsypané včelami. Evodie neboli včelí stromy vysadil pro své včely František Kytlica, který se rozhodl, že bude včelám nejen brát, ale i dávat. Svou rozlehlou zahradu blízko Tlumačova zaplnil rostlinami a dřevinami, které včelám dají vše, co potřebují.

Celý článenek Zlínského deníku naleznete zde

Zveřejněno 5.8.2017

 

Medu je málo, včelaři zvyšují jeho cenu

Příbramsko - Zásoby medu ve spíži docházejí a lidé se začínají u svých včelařů pídit po letošní dodávce. Jenže co slyší? „Medu bude méně. Je to bída.“ 

Celý článek Příbramského deníku naleznete zde

Zveřejněno 27.7.2017

 

Medu na Slovácku má být podle včelařů stejně jako loni. Jeho cena však poroste

Někde lepší a někde slabší než v minulém roce je pro včelaře na Slovácku letošní sezona. Podle toho se také mají pohybovat spotřebitelské ceny medu od místních včelařů.

Celý článek Slováckého deníku naleznete zde

Zveřejněno 26.7.2017

 

Děti z F-M a okolí se ocitly ve včelím království

Ve Frýdku-Místku opět po roce odstartovaly Prázdniny ve městě. Během léta čeká na děti více jak padesát nejrůznější akcí, jako například zábavně naučné dopoledne ve Včelařském muzeu v Chlebovicích.

Celou reportáž TV Polar naleznete zde

Zveřejněno 24.7.2017

 

Ve Smrčné na Jihlavsku vznikla včelí stezka, budou tam i úly

U Smrčné na Jihlavsku vznikla včelí naučná stezka dlouhá 3,5 kilometru. Součástí sedmi zastavení s informačními tabulemi brzo budou i kláty, tedy včelí úly vyrobené z kmenů stromů. Za vznikem stezky stojí Škola ekonomiky a cestovního ruchu v Jihlavě. Každý rok by se na stezce mělo objevit něco nového, škola také plánuje, že otevře nový obor zaměřený na včelařství, řekl ČTK její jednatel Jiří Čada.

Celý článek ČTK naleznete zde

Zveřejněno 29.6.2017

 

Prachatičtí včelaři vyrazili na poznávací zájezd na Slovensko

Prachatice - V pátek 9. června v ranních hodinách vyrazili prachatičtí včelaři na dlouhodobě plánovaný poznávací zájezd na Slovensko.

Celý článek Prachatického deníku naleznete zde

Zveřejněno 21.6.2017

 

Bez včel by to ani v Moravskoslezském kraji nešlo

V první polovině května proběhlo letos již čtvrté jednání výboru pro životní prostředí a zemědělství Moravskoslezského kraje. Na programu byl také bod Podpora včelařství v Moravskoslezském kraji (MSK) obnovou včelích úlů v roce 2017. Prostřednictvím účelových neinvestičních dotací z rozpočtu kraje na obnovu včelích úlů je v letošním roce snahou MSK podpořit žadatele, kteří mají požádáno o dotace v celkové výši 1,5 mil. Kč. Jedná se jak o registrované včelaře ze všech okresních organizací Českého svazu včelařů, z. s., v MSK, tak včelaře neregistrované, vždy však pouze ve vztahu ke stanovištím včelstev na území MSK. Dotace budou použity na proplacení nákladů vynaložených na obnovu včelích úlů starších 15 let, které budou obnovovány pořízením minimálně tří a maximálně deseti novými nástavkovými úly nebo úly nenástavkovými. Výše dotace na pořízení jednoho nového nástavkového úlu činí 1300 Kč. Každý nový nástavkový úl bude minimálně se třemi nástavky, s oddělitelným zasíťovaným dnem, umožňujícím varroamonitoring, a se střechou, případně s rámky, mezistěnami nebo mezerníky. Nejvýše 10 procent dotace pak může být příjemcem použito na související mzdové nebo cestovní náklady, na tisk či kopírování dokumentů, případně na pronájem prostor pro administraci.

Celý článek Haló novin naleznete zde

Zveřejněno 11.6.2017

 

Úly plné včel na střechách v Praze po zimě ožívají: Kde letos sklidí nejvíce medu?

Úly plné včel na střechách v Praze po zimě ožívají: Kde letos sklidí nejvíce medu? Začalo jaro a po zimě se probouzejí už i včely, které bydlí na několika pražských budovách. Střešní včelaři mají tak zase napilno. Začínají úly osazovat novými jedinci a plánují první jarní medobraní. V Praze se úly nachází na střechách hned několika budov. Co s medem dělají hotely či Národní divadlo

Celý článek Blesk.cz naleznete zde

Zveřejněno 11.6.2017

 

Děti si zašly za včelaři na včelařskou orbitku

Po tři dny vítali včelaři na Harusuvě kopci školáky a studenty, kterým předváděli stáčení medu, ukázali jim život včel v úle a připravili spoustu dalších aktivit.

Celý článek Žďárského deníku naleznete zde

Zveřejněno 9.6.2017

 

Olomoucký kraj podpoří začínající včelaře

O více než sto devadesát tisíc korun navýší v tomto roce Olomoucký kraj finanční prostředky, které jsou určeny na podporu začínajících včelařů v regionu. Začátkem června o tom na svém zasedání rozhodli krajští radní.

Celý článek portálu Metropole Olomouc naleznete zde

Zveřejněno 9.6.2017

 

Včelaři někdo zlikvidoval celé včelstvo, hrozí mu za to dva roky

Úhyn včel ve včelíně soukromého majitele v jižních Čechách teď vyšetřují policisté. Na česno, kudy včely z úlu vylétají, totiž někdo položil cihly. Policie už má podezření, kdo by za tímto nesmyslným činem mohl stát. Usvědčit pachatele ale bude nesmírně složité.

Vše nasvědčuje tomu, že se soukromému včelaři chtěl někdo pomstít. Na česna schválně položil cihly tak, aby včely nemohly vyletět ven a ty pak uhynuly. Majitel, který se včelaření věnuje několik let, přišel o všechny včely v úlu, který měl nedaleko svého domu.

Celou reportáž tn.cz naleznete zde

Zveřejněno 4.6.2017

 

ČRo: Medový den

Český rozhlas Hradec Králové spolu s jaroměřskými včelaři připravili 2.6.2017 "Medový den". Téměř dvouhodinový pořad je k poslechu v archivu ve 2 dílech zde a zde

Zveřejněno 4.6.2017

 

Zlaté lány řepky pomáhají zemědělcům i včelařům

Žluté lány řepky, které zaplavily střední Čechy i další kraje, přinášejí zisk zemědělcům. Včelařům sice řepka zajistí hodně medu, pro včely ale může být nebezpečná. Pyl získávaný převážně z jediného rostlinného druhu je totiž může oslabit. Po mrazivém jaru, jako bylo to letošní, kdy na mnoha místech pomrzly květy ovocných stromů, může ale právě řepka zachránit medovou sezonu.

Celý článek Boleslavského deníku naleznete zde

Zveřejněno 31.5.2017

Za med si letos zákazníci možná připlatí. Na vině je mráz, nemoci i delší zima

Zatímco loni měli včelaři na Vyškovsku vytočený med od většiny včelstev, letos na něj zatím čekají. Na vině je delší zima, dubnové mrazy i nemoci, které škodí oslabeným včelstvům. Hrozí tak, že medu bude méně a za vyšší ceny.

Celý článek České televize naleznete zde

Zveřejněno 31.5.2017

 

Dodržováním prevence se dá předejít problémům s otravami včel

V posledních týdnech registruje Státní veterinární správa (SVS) zvýšený počet hlášených podezření na otravu včelstev, kterých od počátku roku eviduje více než deset. Úřední veterinární lékaři každoročně řeší hromadné úhyny včelstev zejména v období květu řepky a s tím spojeným chemickým ošetřováním této plodiny. SVS upozorňuje, že vzniku podobných událostí lze předcházet tím, že včelaři i zemědělci dodržují platnou legislativu a pravidla prevence.

Celý článek z portálu agris.cz naleznete zde

Zveřejněno 29.5.2017

 

Včelaři z celé země se už popatnácté sešli na poutním Hostýně

Více než tisícovka návštěvníků zavítala o předposledním květnovém víkendu na jubilejní patnáctou celonárodní pouť včelařů na Svatý Hostýn. Kromě příchozích z Čech i Moravy, dorazili do poutního místa s dominantní bazilikou Nanebevzetí Panny Marie také lidé ze Slovenska a Polska.

Hlavní nedělní bohoslužbu celebroval olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který při té příležitosti požehnal před tamní sochou patrona včelařů Sv. Ambrože prapor včelařů z Bystřice pod Hostýnem a několik nových včelařských krojů.

Dechová hudba Lidečanka vyhrávala poutníkům, mezi nimiž nechyběli kromě předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové ani spoluzakladatelé celonárodní včelařské pouti. Ze 30 kilometrů vzdálených Hrobic přijel také dnes 77letý Josef Košárek.

Celý článek Kroměřížského deníku naleznete zde

Zveřejněno 23.5.2017

 

Ohrožuje vás roj včel? Hasiče volejte, až když jde o život! TIPY

Pokud se na vaší zahradě usadil roj včel a nejste alergičtí, rozhodně není důvod k panice. Včely samy o sobě neútočí, navíc obvykle do několika hodin až dnů odletí. Co ale dělat, když se usadí? Když se včelstvo usadí někde poblíž domu, je dobré zavolat nejbližšího včelaře. Je totiž vysoce pravděpodobné, že včely budou z jeho chovu.

Celý článek tn.cz naleznete zde

Zveřejněno 21.5.2017

Mladí stříbrští včelaři opět zabodovali

Stříbro – Čtyřicet tři účastníků z devíti včelařských kroužků z Plzeňského a Karlovarského kraje změřilo o uplynulém víkendu své síly v oblastní soutěži mladých včelařů Zlatá včela 2017.

Setkání mladých včelařů přispělo k navázání nových přátelství, vzájemné výměně zkušeností i k porovnání toho, jak se v kterém kroužku daří zvládat výchovu k chovu včel. „Soutěž proběhla jako urputné, ale čestné zápolení, v němž účastníci potvrdili, že mají rádi přírodu a úspěšně se připravují k tomu, aby z nich byli zdatní a vzdělaní včelaři,“ řekl Tachovskému deníku vedoucí stříbrského včelařského kroužku Oldřich Koubek.

Panu Koubkovi tímto zároveň děkujeme za jeho dlouholetou práci pro děti ve Stříbře a také v komisi mládeže ČSV.

Celý článek Tachovského deníku naleznete zde

Zveřejněno 18.5.2017

 

Stříbro hostí včelařskou soutěž pro dva kraje

Stříbro – Oblastní kolo soutěže mladých včelařů Zlatá včela se uskuteční v sobotu v prostorách Základní školy Gagarinova ve Stříbře. Určeno je pro mladé včelaře z Plzeňského a Karlovarského kraje a ve stejné době se uskuteční oblastní kola i v dalších krajích, celkem se do nich zapojí žáci více než 200 včelařských kroužků.

Celý článek Tachovského deníku naleznete zde

Zveřejněno 15.5. 2017

 

Chladné počasí nesvědčí včelám. V mrazivém jaru zeslábly

Jeden den šestnáct stupňů o dva dny později sníh. I takové bylo v posledních dnech jaro zejména v západních Čechách. Chladné počasí nesvědčí včelám, které se díky hezkému březnu dostaly brzy do síly. Pak ale přišly mrazy.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 15.5.2017

 

Medu bude málo. Včely trpí hladem

V Butovsi na Jičínsku musí kvůli moru včelího plodu likvidovat včelstva.

Nekonečné chladné dny deptají nejen nás, ale i přírodu a včelstva. Na Jičínsku v Butovsi se navíc objevila další pohroma, a to mor včelího plodu. Pro chovatele v okruhu pěti kilometrů nyní platí mimořádná opatření, majitelé napadených včelstev musí úly okamžitě spálit a provést desinfekci veškerého včelařského příslušenství a nástrojů, které přišly nebo mohly přijít do styku s nákazou. „Na nevyléčitelné onemocnění jsme přišli díky celoplošné podzimní kontrole," vysvětluje Vlastimil Dlab z jičínské organizace Českého svazu včelařů.

Celá článek portálu Agris.cz naleznete zde

Zveřejněno 15.5.2017

 

Medu bude letos málo. Včely zdecimovala zima, jsou slabé

Jižní Morava – Na slabá včelstva a očekávanou bídnou snůšku si po tuhé zimě stěžují včelaři z celé jižní Moravy. Situaci ještě může podle některých chovatelů oslovených Deníkem Rovnost zachránit kvetení lip a také snůška lesního medu.

Celý článek Blanenského deníku naleznete zde

Zveřejněno 14.5.2017

 

Bídné jaro. Medu bude letos méně, obávají se včelaři

V minulých letech včelaři z velké části Moravskoslezského kraje stáčeli v polovině května první jarní med. Na něco takového letos nemají ani pomyšlení.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 13.5.2017

 

Chladné jaro ohrožuje včely, med může podražit

Včelaři se letos potýkají s nezvyklým počasím. Vloni touhle dobou již včelaři stáčeli první med. Letos je ale situace jiná.Chladné počasí zřejmě povede k tomu, že někteří včelaři budou muset v letošním roce med zdražovat.

Celý článek Kolínského deníku naleznete zde

Zveřejněno 13.5.2017

Med podraží. Na vině je velká úmrtnost včel kvůli nemocem a dlouhé zimě

Za sklenici medu si letos zákazníci možná připlatí. Kvůli chladnému počasí včely v některých regionech nevylétávají z úlů a hrozí tak nedostatek medu. Včelaře trápí nejen dlouhá zima, ale taky nemoci včelstev, kvůli kterým na některých místech zcela vyhynula.

Celou reportáž Českého rozhlasu naleznete zde

Zveřejněno 13.5.2017

 

Založil muzeum včelařství a říká, že ze života včel by se měli lidé poučit

Má sedm včelstev. Co 67letého bývalého zedníka Jana Caletku ale šlechtí nejvíc, je jeho badatelský zájem o včelaření. Napsal desítky odborných článků a z větší části sestavil publikaci ke 150 letům vzniku organizovaného včelařství na Českobudějovicku. A v Pištíně založil muzeum včelařství.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 12.5.2017

 

První chytrý úl v Česku. Když z něj včely ulétnou, řekne vám o tom SMS

Přichází chytré úly. Chovatelé mohou své včely monitorovat 24 hodin denně online. 

Chytrý není samotný úl, ale jeho podstavec, ve kterém je všechno potřebné. Čtyři senzory dokážou hlídat teplotu vně i uvnitř úlu, váhu včelstva, aby bylo jasné, kolik medu vyprodukovalo nebo jestli ho někdo nevykradl, i tlak a vlhkost.

Nový nástroj mají včelaři k dispozici díky takzvanému internetu věcí. Senzory jsou neustále připojeny k síti, a každý chovatel tak může svoje včelstvo monitorovat online na portálu vcelstva.czu.cz, kdy chce.

Celý článek portálu Seznam.cz naleznete zde

Zveřejněno 12.5.2017

 

ANKETA DENÍKU: Který název by se vám pro med z Věznice Heřmanice líbil nejvíc?

Heřmánek, Krimed, Bručoun, Heřman, Úličník, Ova Med, Medouch a mnoho dalších. Nápadů, kterými jste reagovali na výzvu, jak by se mohl jmenovat med z heřmanické věznice, se sešlo opravdu hodně. Hlasujte v anketě Moravskoslezského deníku pro ten, který se vám líbí nejvíc.

Celý článek Moravskoslezského deníku naleznete zde

Zveřejněno 12.5.2017

 

Včely nejsou v kondici. Jarní med bude vzácností

Třebíčsko – Obrovské úhyny včel hlásí chovatelé z různých koutů republiky. Silné mrazy v zimě včelám nevadily, oslabila je však prudká změna počasí na přelomu března a dubna. První jarní teplo urychlilo květenství některých ovocných stromů, včely na to ale nebyly připravené. A když už pak zmobilizovaly síly a daly základ nové generaci, došlo k citelnému ochlazení.

Celý článek Třebíčského deníku naleznete zde

Zveřejněno 11.5.2017

Ústecký kraj finančně podpoří včelaře či rybáře

Ústecký kraj podpoří včelaře. Letos si chovatelé včel rozdělí skoro šest milionů korun. Dotace dostanou v rámci programu rozvoje eko-agro oblastí také rybáři nebo provozovatelé záchranných stanic. Krajští zastupitelé zvýšili rozpočet, aby se dostalo na každého žadatele.

Celý článek portálu Ekolist.cz naleznete zde

Zveřejněno 10.5.2017

Celý život zasvětila včelám. Drží mne při životě, říká Jiřina Kacetlová

Jaro otevřelo dokořán svou náruč. Příroda znovu ožila a v ní se svým bzukotem pozvolna ohlásily i včely. Vždy bývaly symbolem píle, přičinlivosti a čistoty. Nejinak to cítí a uznává i Jiřina Kacetlová z Horek u Želetavy. Její život je obdivuhodný, zasvětila ho celý včelám. Včelařila a včelaří tělem i duší dlouhých šedesát let.

Celý článek Třebíčského deníku naleznete zde

Zveřejněno 10.5.2017

 

České včely začala kosit nosematóza. Zdražení medu však zatím nehrozí

U některých včelařů, zejména na západě Čech, se rozšířila nosematóza, onemocnění, které hubí včelstva. Škody jsou zatím lokální. Nehrozí ani zdražení medu.

Nosematóza je onemocnění, v důsledku kterého mají včely žaludeční potíže a hynou. Ideální podmínky pro rozšíření prvoka, který cizopasí na včelách, vznikají v chladném počasí. V minulých letech byla teplá jara, a tak se nemoc moc neobjevovala.

„Není to nová nemoc. Byla tu odjakživa, je tu však jiný druh, který pochází ze stejné včely indické jako roztoč varroa,“ řekl místopředseda Svazu včelařů Miloslav Peroutka.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 9.5.2017

 

Z vězňů v Heřmanicích se stali včelaři

Z trestanců, kteří se zapojili do projektu Dobrá (v)úle, si další odsouzení dělali legraci, teď je prosí o přímluvu. 

Zástupci věznice počítají s desítkami kilogramů medu, který bude mít hned několik využití. Skončí ve vězeňské kuchyni, část dostanou i příbuzní vězňů, kteří se o včely starají. Med by měl sloužit i jako vzácný suvenýr.

Celý článek Moravskoslezského deníku naleznete zde

Zveřejněno 9.5.2017

 

Chladno může ohrozit množství medu

Rakovnicko – Letošní deštivé a studené jaro s četnými mrazíky by se mohlo po úrodě peckovin podepsat také na letošní snůšce medu.

Po zimě pak velmi rychle nastoupilo jaro. Už na jeho začátku ve velmi teplých dnech vše mimo jabloní naráz rozkvetlo.

Celý článek Rakovnického deníku naleznete zde

Zveřejněno 5.5.2017

Nejvíc medu obchodníci dováží z Ukrajiny, ohrožují tím české včely

V Česku stoupá spotřeba medu na hlavu. Z tuzemské produkce tak zůstává víc medu než dřív k prodeji na domácím trhu. Zároveň ho k nám však putuje i více ze zahraničí, hlavně z Ukrajiny. Zejména mezinárodní obchod přitom podle odborníků přispívá k ničení včelstev.

Zatímco minulou dekádu Česko s převahou med vyváželo, v roce 2010 se situace otočila a podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se k nám tehdy poprvé medu z ciziny dovezlo víc, než kolik jsme sami dodali do zahraničí.

A trend i přes výkyvy z dlouhodobého pohledu postupně zesiluje. Třeba v roce 2005 na český trh obchodníci dodali 1 580 tun zahraničního medu, o deset let později to byl skoro dvojnásobek. Naopak vyvezeného medu bylo v roce 2015 necelých tisíc tun, tedy zhruba třetinové množství než o deset let dřív.

Celý článek portálu Svět potravin naleznete zde

Zveřejněno 4.5.2017

 

Drobná poranění vyléčí mléko, kontryhel a med

Již ve starém Řecku věděli, že med se dá uplatnit i jinde než jen při vaření a pečení. Obsahuje antibiotické a léčivé látky, takže se nebojte menší odřeniny i záněty potírat tímto sladkým prostředkem. Stačí už jen přelepit náplastí a za pár dní je problém vyřešen.

Celý článek portálu Prostřeno.cz naleznete zde

Zveřejněno 4.5.2017

 

Praha je plná včel, další mají být na Rudolfinu

V hlavním městě se velice dobře daří včelám. Praha je jedním z nejzelenějších měst na světě se spoustou parků, které pražské včely rády a pravidelně navštěvují. V posledních letech se včelíny začaly objevovat také na střechách hotelů, obchodních domů, bank a na dalších místech.

Celý článek naleznete zde

Zveřejněno 3.5.2017

 

Čeští vědci úspěšně odhalují záhady virů, které hubí světová včelstva

Včelí viry způsobují zásadní úbytek včelstev. V severní Americe i v Evropě poklesly v posledních desetiletích počty včelstev, a právě viry byly jednou z hlavních příčin. Strukturu několika virů, které ohrožují populaci tohoto hmyzu, popsal český tým vědců z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně.

Určení struktury virů umožní najít vhodná cílová místa, na které se mohou vázat antivirové látky, které pak mohou fungovat jako léčiva.

Týmu se podařilo popsat několik včelích virů až na úroveň atomů, což vědcům přineslo také možnost publikovat svůj objev v několika uznávaných vědeckých časopisech a získat uznání světové vědecké komunity.

Celou reportáž Českého rozhlasu naleznete zde

Zveřejněno 29.4.2017

 

Jak dát pozor na včely

Chov včel v České republice je historicky velmi rozšířený. Podle posledních informací je na území ČR chováno více než 650 000 včelstev. Včelařství navíc zažívá v posledních letech určitou renesanci a včelařů přibývá i mezi mladými lidmi. První poučkou zemědělce, bez ohledu na paragrafy tedy musí být, že při ochraně rostlin je do 5 kilometrů od každého pozemku nějaký úl. Na velké většině území státu to tak skutečně bude.

Otravám lze zabránit dodržováním zákonných předpisů při ochraně rostlin, zodpovědné práci a dostatečné komunikaci se včelaři. Lze předpokládat, že každý zemědělec pravděpodobně chápe význam včel pro výnosy jeho vlastních plodin a jde tedy hlavně o to, vyvarovat se omylů a některých nešvarů při provádění ochrany rostlin.

Celý článek portálu Agromanual.cz naleznete zde

Zveřejněno 27.4.2017

 

Včelaři montují do úlů satelitní sledování či kamery. Bojují se zloději

Na jaře roste počet krádeží. Jde o škody v řádech až desítek tisíc korun. Čím dál častěji mají pilné včely ve svém příbytku i nového „souseda". Malou krabičku, která pomocí satelitního signálu GPS sleduje, zda někdo nemanipuluje s úlem.

„Krádeže úlů se včelstvy nebo krádeže včelstev jsou celostátním problémem," popisuje šéfka tuzemských včelařů. Každý rok je přitom jiný. Zloději krádež načasují i podle toho, v jak dobré kondici jsou včelstva po zimě. "Obvykle více krádeží zaznamenáváme v pohraničních okresech. Včelaři v ČR převážně aplikují správnou metodiku organizovaného ošetřování včelstev, a proto zimní a jarní úhyny nejsou tak velké jako v okolních zemích. Tady bychom se mohli domnívat, že ke krádežím dochází na objednávku. I když si to neradi připouštíme, zloději se najdou i mezi včelaři," konstatuje Machová.

Celý článek Deníku naleznete zde

Zveřejněno 23.4.2017

Roztoč zabíjí české včely

Reportáž České televize s Ing. Daliborem Titěrou na téma varroáza naleznete v čase: 1:43:50 zde

Zveřejněno 19.4.2017

 

Zákeřný včelí mor se postupně šíří po Středočeském kraji

Nejhorší ranou pro včelaře je likvidace včelstev kvůli moru včelího plodu. Například ani včelaři na Příbramsku už nemohou být klidní. Místem nákazy se zhruba před třemi lety stalo Benešovsko a odtud se už loni dostala i do sousedního okresu.

Celý článek denik.cz naleznete zde

Zveřejněno 12.4.2017

Lékem na nemoci včel může být změna lidského chování, říká včelař a vědec Robert Owen

Lidská činnost je klíčový faktor, který stojí za zdravotními problémy včel medonosných, míní včelař a vědec Robert Owen. Amatérští i profesionální včelaři by se dle něho měli více věnovat doporučeným postupům při ochraně včelstev před škůdci.

Celý článek naleznete zde

Zveřejněno 12.4.2017

Reportáž ČT: Včelaření na střechách

Úly se stále častěji objevují na střechách. Najdete je na budově Národního divadla, magistrátu hl. města Prahy a na řadě dalších míst po celé republice.

Reportáž České televize na sociální síti Facebook naleznete zde(nutné přihlášení na sociální síť)

Zveřejněno 8.4.2017

 

Včely přežily tuhou zimu, příznivé jaro slibuje dost medu

Včelaření přestává být pouhým koníčkem, je čím dál náročnější. Včelaři se potýkají s nemocemi včelstev i se zloději. Medu by ale mělo být letos s ohledem na příznivé jaro dost. Dlouhá zima včelám neublížila a jejich majitelé hlásí dobré vyhlídky. Letošní rok je zatím pro včelaře a hlavně pro včely příznivý. Počasí jim prý přeje a včelstva se rychle rozvíjejí.

Celý článek Orlického deníku naleznete zde

Zveřejněo 7.4.2017

 

Krnovští včlelaři bilancovali uplynulý rok

Výroční schůze krnovské organizace Českého svazu včelařů byla příležitostí zhodnotit zdravotní stav včelstev i posoudit aktuální vývoj nákazové situace. K milým povinnostem předsedy ZO ČSV Krnov Josefa Lhoťana patřilo slavnostní předání ocenění „Vzorný včelař“ a „Vzorný včelařský pracovník“ a také gratulace kolegům včelařům, kteří oslavili kulaté výročí.

Celý článek Bruntálského a Krnovského deníku naleznete zde

Zveřejněno 6.4.2017

 

Tuhou zimu většina včelstev na Slovácku přežila

Relativně v dobré kondici přečkala letošní tuhou zimu většina z 12 671 včelstev více než tisícovky včelařů na Slovácku. Jistotu, že je všechno v pořádku, však budou mít až po regulérní prohlídce zazimovaných včelstev.

Celý článek Slováckého deníku naleznete zde

Zveřejněno 6.4.2017

 

Včelaři letos získají od Zlínského kraje o půl milionu korun více než dosud

O půl milionu korun byla navýšena celková částka, kterou letos kraj podpoří včelaře na svém území. Místo původně plánovaného jednoho milionu tak bude mezi úspěšné žadatele v rámci programu Podpora včelařství ve Zlínském kraji rozděleno celkem 1,5 milionu korun.

Ve stanoveném termínu bylo na krajský úřad doručeno 256 žádostí o dotaci. O přidělení podpory bude rozhodnuto v měsíci dubnu. Dotace v rozmezí od pěti do 10 tisíc korun mohou včelaři použít jak na pořízení základního (povinného) vybavení, tedy tří až šesti kusů nástavkových úlů s varroa dnem a rámkových přířezů nebo rámků, tak na zakoupení doporučeného vybavení – včelařského kuřáku, rojáčku, rozpěráku nebo včelařského drátku.

Celý článek portálu zlin.cz naleznete zde

Zveřejněno 4.4.2017

 

Včelaři vědí, že pro kvalitní med, musejí mít kvalitní chov

Žernovice - V sobotu 23. března se v sále Žernovické hospody konala odborná přednáška na téma „Racionalizace chovu včel", kterou přednášel učitel včelařství přítel Ladislav Nerad.

V současném období provádějí včelaři kontrolu včelstev, jak přezimovaly, někteří provádí i léčbu, a to z důvodu výskytu většího počtu jedinců kleštíka včelího na jednotlivá včelstva. Koncem dubna se začínají nasazovat medníky, doplňují se mezistěny.

Celý článek Prachatického deníku naleznete zde

Zveřejněno 2.4.2017

 

Hradecké Divadlo Drak založí na střeše včelstvo, herci se těší na městský med

V budově Labyrintu Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla v Hradci Králové se odehraje skutečné i metaforické otevření Včelího domu. Divadelní včely se tak pustí do výroby prvního medu.

Fenomén městského včelařství je již v tuzemsku delší dobu na vzestupu.

Celý článek portálu Hradec Králové city.cz naleznete zde

Zveřejněno 19.3.2017

 

Jak správně včelařit se lidé naučí v praxi. S odborníkem 

Vyškov – Ne každý má vhodné podmínky pro chov včel. Nebo mu chybí zkušenosti. Pro ty, které užitečný hmyz fascinuje, je připravený projekt Včely do každé rodiny. Ten pravidelně pořádá vyškovský zoopark se včelařem Ivo Pelouškem.

Celý článek Vyškovského deníku naleznete zde

Zveřejněno 17.1.2017

 

Nejnebezpečnější profese? I včelař. To poslanci jsou v bezpečí

Mezi nejnebezpečnější povolání patří kaskadér, vrcholový sportovec, voják, pyrotechnik, ale i včelař. Naopak nejméně se mohou obávat úrazu například politici. Vyplývá to ze statistik rizikovosti profesí, které sestavují pojišťovny pro stanovení pojistného. Některé profese, jako jsou krotitel divoké zvěře či potápěč, pojišťovny pojistí jen velmi zřídka.

Při práci se zvířaty záleží na tom, o jak velkého a nebezpečného živočicha jde. Jako nejméně spolehliví jsou hodnoceni koně. Do této rizikové skupiny jsou zařazováni i včelaři.

Celý článek portálu Týden.cz naleznete <a href="http://www.tyden.cz

Zima končí a včelaři začali s přípravou na sezonu

Některá včelstva nepřežila dlouhou zimu, jiná bude nutno ošetřit zejména proti roztočům, způsobujícím onemocnění varroázu.

Řada včelařů na Vysočině musela vloni kvůli zvýšenému počtu parazita ve svém chovu aplikovat i několik dávek speciálních léčiv. Nejhorší situace panovala na Pelhřimovsku, kde veterináři nařídili léčení v devíti obcích, například v Novém Rychnově a v Želivě. V každém z těchto katastrů se přitom nachází více než sto včelstev.

Čeští včelaři jsou ale dobře organizovaní, což rapidnímu šíření kleštíka a dalších nemocí včel nenahrává.

Celý článek Deníku naleznete zde

Zveřejněno 1.3.2017

 

Prezident podepsal novelu plemenářského zákona

Povinnosti účastníků plemenářského programu zpřesňuje novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu dnes informoval Hrad. Norma mimo jiné stanoví, že k plemenitbě včel bude moci být využívána včela medonosná kraňská, která je původem ze Slovinska.

Novela mimo jiné stanoví podmínky pro zařazení vlastníka genetického zdroje zvířete, chovatelského sdružení a genobanky do programu a podmínky pro změnu nebo zrušení těchto rozhodnutí. Změny mají podle ministerstva zemědělství zajistit garanci programu za zachování biologické rozmanitosti v zemědělství u vybraných plemen a druhů zvířat. Ministerstvo má podle nynějších pravidel současně zařazovat do programu jedním rozhodnutím vlastníka, chovatele i zvíře, a to na pět let. V praxi to ale nefunguje, důvodem jsou výměny zvířat mezi jejich majiteli nebo krátký reprodukční cyklus drobných hospodářských zvířat.

Celý text z portálu Zemědělec.cz naleznete zde

Zveřejněno 20.2.2017

 

Novela zákona o invazivních druzích jde k ledu, nelíbila se včelařům, myslivcům ani zahrádkářům

Novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která vymezuje nepůvodní invazivní druhy v Česku, ministerstvo životního prostředí (MŽP) do říjnových voleb už nestihne.

Zástupci spolků myslivců, rybářů, zahrádkářů, lesníků a včelařů se v souvislosti s novelou obávali, že by stát mohl na seznam napsat i druhy, které jsou rozšířené a ekonomicky důležité, například akáty.

Celý článek z portálu EuroZprávy.cz naleznete zde

Zveřejněno 19.2.2017

 

Včelaři teď sbírají měl a testují včelstva

Nasavrky – Tvrdší zimu by včely měly přestát bez potíží. V tomto období včelaři do laboratoří odevzdávají vzorky zimní měli z úlů.

Měl je odpad na dně úlu, vytvářený činností včel při budování a ošetřování plástů. Tvoří ho zbytky voskových víček a veškeré biologické zbytky z včelstva včetně mrtvých včel.

Podle množství a tvaru spadané měli lze nyní odhadnout sílu přezimujícího včelstva. Smetená měl se posílá do laboratoře k vyšetření a stanovení míry napadení roztočem, který způsobuje onemocnění varroázou.

Celá článek Chrudimského deníku naleznete zde

Zveřejněno 18.2.2017

 

Brněnští vědci popsali strukturu virů napadajících včely

Strukturu několika včelích virů, které ohrožují populace tohoto hmyzu, popsal tým vědců z institutu CEITEC Masarykovy univerzity vedený Pavlem Plevkou. Odborníkům se jako prvním podařilo popsat viry až na úroveň atomů a sledovali také změny ve struktuře virů při infikování buněk. Jejich práci publikoval prestižní časopis PNAS. Znalost struktury virů může pomoci při hledání možností, jak virové nákazy u včel omezit. Informovala o tom Masarykova univerzita.

Celý článek z portálu Ekolist.cz naleznete zde

Zveřejněno 3.2.2017

 

2000 let starý med z egyptských hrobek se dá jíst i dnes. Má věčnou trvanlivost

Dnešní archeologové při vykopávkách ve starých egyptských hrobkách často nalézají mezi jinými artefakty také nádoby s medem, které jsou tisíce let staré, a přesto chutnají výtečně i dnes. Pro vědce jsou důkazem zázračných vlastností medu a jeho prakticky věčné trvanlivosti.

Mnoho lidí udivuje, že med nepodléhá zkáze, když přece bakterie milují cukr. Med sice obsahuje jednoduché cukry, ale jeho chemické složení nedovolí bakteriím v něm přežívat. V prvé řadě je to dáno jeho velmi nízkým obsahem vody (mezi 14 až 18 procenty). „Med má ve svém přirozeném stavu velmi nízkou vlhkost. Velmi málo bakterií a mikroorganismů je schopno v takovém prostředí přežít, jednoduše zahynou. 

Celý článek z webu extrastory.cz naleznete zde

Zveřejněno 2.2.2016

 

Expozice kolečského Muzea včelařství se rozrůstá

Koleč (Kladensko) - Expozice v Muzeu včelařství v Kolči na Kladensku se rozrůstá. Lidé k vystavení nabízejí různé pomůcky včelařů, ale například i medomet. ČTK to řekla předsedkyně správní rady Nadačního fondu Koleč Magdalena Jakubíčková.

V muzeu, které začalo fungovat loni v srpnu v západním křídle kolečského zámku, je k vidění řada včelařských potřeb, úlů, literatury, fotografií i dokumentárních filmů. Zajímavostí je expozice o včelařství v Norsku.

V Kolči sídlila firma Švarc, která začala v 19. století vyrábět takzvané úly budečáky, pojmenované zřejmě podle nedalekého hradiště Budeč. V minulosti je používala velká část včelařů po celé republice. Právě z tohoto období řada exponátů pochází. V regionu bývala také významná včelařská oblast, chov včel na některých místech v okolí pokračuje i v současnosti.

Celý článek portálu ČTK naleznete zde

Zveřejněno 8.1.2016

 

Med od českých včelařů je bezpečný a kvalitní, ukázala mimořádná kontrolní akce SVS

Státní veterinární správa (SVS) uskutečnila v průběhu druhého pololetí loňského roku mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na významné tuzemské včelaře – producenty medu. V rámci akce bylo odebráno 72 vzorků medu. Všechny vzorky byly podrobeny smyslovému posouzení v laboratoři. V případech, kde včelař v průběhu roku použil léčiva k ošetření včelstev, se zjišťovalo, zda med neobsahuje rezidua těchto látek. Mimo to byly některé vzorky analyzovány na přítomnost reziduí antibiotik. Všechny posouzené a vyšetřené medy vyhověly ve všech sledovaných parametrech. Na základě zjištění z kontrolní akce lze konstatovat, že med od tuzemských včelařů je bezpečný a odpovídá také kvalitativním požadavkům na tuto komoditu.

Celý text portálu Ministerstva zemědělství AGRIS.cz naleznete zde

Zveřejněno 2.1.2016

 

Čerpání včelařských dotací 2016 opět na 100% 

Státní zemědělský intervenční fond úspěšně ukončil administraci posledního roku dalšího tříletého včelařského programu na podporu chovu včelstev pro období let 2014 až 2016. Letošní 14. říjen byl konečným termínem pro výplatu dotací za období od 1. 9. 2015 do 31. 8. 2016.

Dotace poskytuje Státní zemědělský intervenční fond chovatelům včel prostřednictvím Českého svazu včelařů, z.s., a týká se 5-ti různých opatření. Dotace jsou financovány z 50% z prostředků EU a z 50 % z prostředků rozpočtu ČR.

Na včelařská opatření byla na účet ČSV, z.s. ke dni 14. 10. 2016 zaslána částka 62 934 tis. Kč, což odpovídá 100 % alokovaných finančních prostředků pro rok 2016.

Celý text Státního zemědělského intervenčního fondu naleznete zde

Zveřejněno 2.1.2016

 

Ministerstvo zemědělství již třetím rokem bude pořádat Medové snídaně pro mateřské a první stupeň základních škol

Děti v rámci projektu dostanou k snídani chléb s máslem a medem. Během snídaně absolvují zábavně-naučnou přenášku, kterou zajišťují odborníci z řad Českého svazu včelařů. Lektoři budou mít připravený program pro ZŠ v délce jedné vyučovací hodiny, pro MŠ pak v délce 20 min. V každé škole či školce může být realizováno více snídaní v jeden den s tím, že program však může trvat maximálně do 10:00. U škol či školek, které přihlásí do projektu vícero tříd, může akce probíhat i v průběhu několika dní.

Cílem projektu je v mateřských školách a na prvním stupni základních škol podporovat zdravý životní styl, do něhož snídaně jednoznačně patří. Dále propagovat kvalitní potraviny, především med, jako potravinu přírodního charakteru, a konečně seznámit děti s významem včel a procesem tvorby medu.

Celý článek portálu Ministerstva zemědělství AGRIS naleznete zde

Zveřejněno 22.12.2016

 

Včelaři letos nahlásili veterinářům přes 500 otrávených včelstev

Veterinářům letos včelaři nahlásili otravy u 507 včelstev, proti loňsku o 70 procent více. Problémy mělo 41 chovatelů včel, loni jich bylo 32. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Průkazných případů, kdy šlo o použití přípravků na ochranu rostlin, je letos zatím pět, postiženo bylo 164 včelstev. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové se včelaři od zemědělců finančního odškodnění za úhyny způsobené postřiky většinou nedočkají.

"Zdaleka ne u každého podezření na otravu se následně prokáže jako zdroj postřik aplikovaný zemědělci," uvedl Pejchal. Loni se prokázala souvislost mezi postřiky a úhynem včel v osmi případech u 15 včelařů a 161 včelstev. "U letošních čísel se jedná o předběžná data. U některých případů se totiž ještě dokončuje šetření," dodal mluvčí. Definitivní data budou zveřejněna v prvním čtvrtletí příštího roku spolu s mapou otrav.

Celý text portálu Agris naleznete zde

Zveřejněno 13.12.2016

 

Včelaři darovali příbramským dětem přes 50 kg medu

Příbramské mateřské školy a jesličky letos pro své děti dostaly od Českého svazu včelařů 52,5 kg medu. Med při jeho letošním slavnostním předání v Mateřské škole 28. října převzaly minulý týden ředitelky příbramských mateřských škol, speciální školy a městských jeslí z rukou zástupců Českého svazu včelařů Ing. Antonína Volka a Ing. Františka Trávníčka.

Během spolupráce od roku 2002 darovali včelaři již přes tunu medu.

Celý článek z portalu pribram.cz naleznete zde

Zveřejněno 12.12.2016

 

Zlínský kraj podpoří až stovku včelařů, z rozpočtu uvolní milion korun

O finanční pomoc si mohou říct začínající i stávající včelaři, a to v rámci programu nazvaného Podpora včelařství ve Zlínském kraji. V příštím roce z něj může být podpořeno až 100 včelařů ze Zlínského kraje celkovou částkou milion korun. Rámec programu bude ještě v prosinci schvalovat krajské zastupitelstvo.

Dotace jsou určeny jak na pořízení základního (povinného) vybavení, tedy tří až šesti kusů nástavkových úlů s varroa dnem a rámkových přířezů nebo rámků, tak na zakoupení doporučeného vybavení – včelařského kuřáku, rojáčku, rozpěráku nebo včelařského drátku.

Celý článek portálu zlin.cz naleznete zde

Zveřejněno 3.12.2016

 

Čakovští včelaři chystají po letech ples

Upozorňují na kvality českého medu a jeho význam pro zdraví, vysazují aleje ovocných stromů a také chystají po letech obnovu včelařského plesu. To vše patří z Základní organizaci Českého svazu včelařů Čakov, která byla založena už v roce 1925.

Na čtyři sta včelstev, o které se chovatelé sdružení v čakovské organizaci starají, je domovem nejen v Čakově, ale také v Čakovci, Holubovské Baště, Jankově, Holašovicích, Záboří, Lipanovicích, Strýčicích nebo Radošovicích.

V lednu chtějí Čakovští obnovit tradici svých plesů. Do Holašovic pozvou zájemce na 7. ledna.

Celý článek Českobudějovického deníku naleznete zde

Zveřejněno 29.11.2016

 

Den medu nabídl nejen včelařské produkty

Litomyšl – Den medu, který mohli lidé navštívit po celou neděli v litomyšlském Lidovém domě, založil před šesti lety Miloš Smíšek.

Spolek sdružuje včelaře, kteří včelaří přibližně v oblasti někdejšího okresu Litomyšl. Podle Jindřicha Petra má spolek dvě stě sedmdesát pět členů, kteří se starají o tři tisíce dvě stě včelstev. „Máme opravdu veliký obvod, jsme třetí největší organizace v republice. V letošním roce si naše organizace připomíná už sto deset let existence,"dodává. Členové spolku rovněž usilují získat pro včelaření mladší zájemce. Proto letos, jako novinku, zařadili soutěž, která má ukázat, že včelaření je pozoruhodná záliba. A že je možné se jím bavit i v dětském věku. Kromě veškerých včelařských produktů, medu, výrobků z medu, vosku a propolisu, bylo možné zakoupit předvánoční zboží.

Celý článek Svitavského deníku naleznete zde

Zveřejněno 23.11.2016

 

Včelaři na západě Čech se radují. Medu letos mají dost a je velmi kvalitní

Řada Západočechů si právě teď pořizuje zásoby medu na sychravé zimní dny. A letos mají ještě šanci i ti, kteří nespoléhají na zboží ze supermarketů, ale dávají přednost přímo včelařům. Většina z nich měla větší snůšku medu než v předchozích letech, zásoby by měly ještě nějakou dobu vystačit.

Včelaři se shodují, že čeští spotřebitelé mají zájem především o lesní med, který je charakteristický svou tmavou barvou.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 23.11.2016

 

„Med by lidé neměli jíst jen na začátku zimy,“ říká včelař

Hlinsko – Prodejní výstava včelích produktů a o životě včel Medové dny v hlineckém multifunkčním centru se během víkendu těšila velkému zájmu veřejnosti.

Návštěvníci tu mohli vidět živé včely v proskleném úlu, procházet včelí stezku, vyrábět vlastní voskové svíčky nebo perníčky a samozřejmě také mohli okusit med či medové nápoje a ty si zakoupit domů.

Od přednášejících nebo vystavujících včelařů se také lidé mohli dozvědět stále znovu opakovanou a objevovanou pravdu, že med je pro lidský organismus více než prospěšný. „Říká se, že kdo jí med, žije až o deset let více," poznamenává včelař a jeden z pořadatelů výsstavy Vladimír Saifr.

Celý článek Chrudimského deníku naleznete zde

Zveřejněno 21.11.2016

 

Včelaři z Bystřice pod Hostýnem oslavili 100 let trvání spolku

Včelaři z Bystřice pod Hostýnem a okolí dnes Medovým dnem slavili. U zrodu spolku bylo před 100 lety 19 včelařů. Postupně rostl a přibíral i členy z okolí, nyní má 162 členů.

Za sto let trvání bystřického spolku se změnily počty včelařů, úly, metodika i zdravotní stránka chovu. Hlavní změnou je ale podle Zahradníka situace v přírodě. "Tehdy byla drobná políčka, pastva byla rozdělena na delší období. Bylo to pestřejší, zatímco dnes máme monokultury," popsal.

Celý článek ČTK České noviny naleznete zde

Zveřejěno 12.11.2016

 

Horácké muzeum zaplnil med ve všech podobách i živé včely

Nové Město na Moravě – Nejenom med, perníčky, čokoládu s medem, ale třeba i medové doutníčky mohou ochutnat návštěvníci 17. ročníku včelařské výstavy Vůně medu v novoměstském Horáckém muzeu. K vidění, ochutnání či zakoupení je kde co, od medu, medoviny i medového piva až po včelařské potřeby a literaturu či speciální kosmetiku.

Další letošní novinkou včelařské výstavy je interaktivní pohádka v podání dětí ze včelařského kroužku v Bobrové, kterou zpestří výstavu svým vrstevníkům. V Bobrové mají včelařské kroužky dokonce dva.

Celý článek Žďárského deníku naleznete zde

Zveřejněno 7.11.2016

 

Do projektu Ministerstva zemědělství Medová snídaně se letos zapojilo 40 škol

Čtyřicet škol ze všech krajů České republiky se přihlásilo do projektu Ministerstva zemědělství (MZe) „Medová snídaně 2016“. Ten odstartoval v Karlových Varech, Litoměřicích a také v Dětské skupině MZe Klásek. Cílem akce, kterou organizuje Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českým svazem včelařů, je propagace zdravého stravování, medu a včelařství.

Školáci a děti v mateřských školách dostanou český med a k tomu máslo a chleba. Kromě toho se ale také dozví základní informace o včelařství jako profesním oboru a významu chovu včel pro zemědělství a zachování biologické různorodosti krajiny. Ve spolupráci s Českým svazem včelařů byli osloveni lektoři (členové svazu), kteří budou mít na školách přednášky v délce 20 až 30 minut.

Celý článek z portálu MZe eAGRI naleznete zde

Zveřejněno 2.11.2016

 

Včely nejsou jen med. Bez nich bychom vymřeli, říká Jiří Cafourek

"Mezi 10 globálních katastrof, které by ohrozili existenci lidstva zařadili vědci právem i vymizení těchto nenahraditelných opylovatelů. A tato katastrofa je rozhodně reálnější, než například v tomto seznamu uvedená srážka s jiným kosmickým tělesem," říká Jiří Cafourek.

Celý článek webu čtidoma.cz naleznete zde

Zveřejněno 1.11.2016

 

Výstava s vůní medu zve do Dědic. Včelaření je o pokoře, tvrdí organizátor

Tomu, že je včelaření velkým trendem, odpovídá i zájem veřejnosti.„Máme z toho velmi dobrý pocit. Za dvě hodiny od slavnostního otevření přišlo padesát lidí," poznamenává šéf osadního výboru, který zájemcům ukazuje, jak se stáčel med na starém medometu a jak funguje moderní.

„Předvádíme veškeré včelí produkty, nechybí přednáška o životě včel, děti se zabaví, vyrobí si z včelího vosku svíčky, malují si nebo zdobí perníčky. Nabízíme i naučné filmy nebo informativní panely," vyjmenovává hlavní organizátor s tím, že za akcí kromě dědického osadního výboru stojí také Základní organizace Českého svazu včelařů Vyškov.

Celý článek Vyškovského deníku naleznete zde

Zveřejněno 30.10.2016

 

Život včelařů návštěvníky farmářských trhů zaujal

Český Brod - Prostory českobrodské mateřinky se proměnily na farmářské trhy. Ty se tu konaly poprvé. Kromě stánků, které nabízely vše od kávy, přes koření, med nebo žitný chléb, byl připravený také doprovodný program. Jednak pro děti návštěvníků a pak pro zájemce, kteří se chtěli o jednotlivých věcech, které si mohli zakoupit, také něco dozvědět. Zřejmě nejvíce zaujala přednáška o včelách a medu.

V rámci akce, která měla podtitul Malý festival zdravé výživy a dobrého jídla, se konaly tři semináře a diskuze s jednotlivými prodejci, kteří jsou zároveň odborníky na daná témata.

Celý článek Kolínského deníku naleznete zde

Zveřejněno 27.10.2016

 

Včelaře trápí nedostatek nektaru i mor, někteří nestočili ani kapku medu

Včelaři z Olomouckého kraje letos neprožívají zrovna „medový“ rok. Těm z Hané pokazil v létě náladu akutní nedostatek nektaru, jejich kolegové z Jeseníků zase bojují i s pomocí ohně s morem včelího plodu. V plamenech už na severu regionu skončila více než stovka včelstev.

Kvůli nedostatku nektaru mnohým menším včelařům už nyní docházejí zásoby medu, který měli určený na prodej. O medové krizi ale jednatel olomoucké organizace ČSV nemluví.

Producenti medu, které MF DNES oslovila, zatím ceny včelích produktů přes všechny problémy drží. Jejich nárůst ovšem nevylučují.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 25.10.2016

 

Ve škole bylo více včel než žáků

Ústí nad Orlicí – Mezinárodní včelařský projekt vyvrcholil koncem září návštěvou mladých včelařů na orlickoústeckých základních školách a gymnáziu – zástupci mladých včelařů ze tří evropských zemí, ve včelařských kombinézách s kuklami, se setkali s dětmi a přivezli s sebou i prosklený úl s tisícovkou včel.

Děti tak mohly pozorovat včely v jejich přirozeném prostředí bez jakéhokoli rizika a ochutnat nefiltrovaný med přímo z Ústí nad Orlicí. Přítomní kantoři – včelaři spoluvytvářeli magickou atmosféru tohoto setkání lidské a hmyzí říše.

Celý článek Orlického deníku naleznete zde

Zveřejněno 25.10.2016

 

V Rakovníku stojí díky dětem z včelařského kroužku RAKOvčelaříci hmyzí hotel

Jedná se o jednoduché stavby či objekty, které se vyplní vhodným přírodním materiálem. Ten si pak vybere hmyz (včely samotářky, čmeláci, motýli, slunéčka, brouci, škvoři, …) k zazimování nebo k rozmnožení svých potomků.

Také v Rakovníku stojí nově jeden z těchto „hotelů", a to před klubovnou včelařského kroužku RAKOvčelaříků. Je složen z několika samostatných buněk. Jiří Cafourek, vedoucí tohoto kroužku, který se zaměřuje na informovanost a vzdělávání především dětí, mládeže a laické veřejnosti právě v této oblasti, řekl: „Hmyzí hotel nejenom pomůže k přežití užitečného hmyzu v jeho okolí a je zajímavým artefaktem zahrad a parků, ale je především vhodným objektem k pozorování a k výuce ekologických zákonitostí."

Celý článek Rakovnického deníku naleznete zde

Zveřejněno 20.10.2016

 

Včelaři na Zlínsku hlásí medovou krizi. Zásoby už většina vyprodala, cena stoupá

Počasí letos nepřálo a oslabené včely přes léto mnoho nektaru nenanosily, říkají včelaři na Valašsku a Hané. V jiných oblastech republiky je většinou situace lepší. Květového medu bylo letos celorepublikově dostatek, medovicového naopak málo.

Ve Zlínském kraji teď platí, že kdo chce koupit kvalitní med, musí po něm hodně pátrat. Existují totiž oblasti, kterým se medová krize vyhnula.

Celý článek naleznete zde

Zveřejněno 19.10.2016

 

Holubí a včelí volby

Volby jako lidský vynález? Kdepak! I v říši zvířat se konají volby lídrů, kteří určují ostatním směr. Své lídry si vybírají například holubi a volební tanečky najdeme právě i u včel.

Volby jako demokratické kolektivní rozhodování známe třeba u včel. „Když se v úle objeví nová královna, tak stará matka sebere část včelstva, třeba 10 000 dělnic, a vyletí ven hledat si jiné místo. Všech 10 000 včel ale musí dojít k jednotnému rozhodnutí,“ řekl Jaroslav Petr. 

Volební taneček je pro ostatní včely výzva, aby se na místo zaletěly podívat a zkontrolovaly ho. „Můžou dojít k závěru, že průzkumnice to trefila a nadšeně referují, že se našlo perfektní místo. Nebo naopak přiletí s tím, že chvála byla přehnaná. Během 2 nebo 3 dnů se informace o dobrých místech smrskávají, včely referují o 10 místech, pak o 5 místech a najednou převládne přesvědčení, že jedno jediné místo z těch původních 20 je nejlepší, a celý roj se tam přestěhuje,“ dodal Jaroslav Petr.

Celou reportáž Českého rozhlasu naleznete zde

Zveřejněno 16.10.2016

 

Med ze střechy kulturního domu v Kyjově vyhrál soutěž. Město proto chce chovat více včel

Sladký produkt hodnotila porota složená ze slovinských včelařů. Na první ročník hodnocení se sešlo šedesát vzorků, rozdělených do kategorií med lesní, květový a slunečnicový. „Deset vzorků pocházelo z okolí Myjavy na Slovensku a dalších deset z Českých Budějovic. Z největší vzdálenosti byl jeden vzorek z Tachova. Jinak se jednalo o med včelařů z okolí Kyjova," přiblížil předseda kyjovské organizace i okresního výboru včelařského svazu Miroslav Smolík.

Celý článek Hodonínského deníku naleznete zde

Zveřejněno 12.10.2016

 

Zlatý oříšek Královehradeckého kraje

Zlatý oříšek je soutěž, která již od roku 1998 oceňuje talentované a úspěšné děti z celé České republiky. V minulém roce se mezi 10 nejúspěšnějších dostala mladá včelařka Dobruše Lukášová z Českých Budějovic a i v letošním ročníku Zlatého oříšku včelařství bodovalo. Majitelkou 2. místa na krajském předkole Královéhradeckého kraje se totiž stala Eliška Šebková z Dubence, jež už několik let navštěvuje včelařský kroužek Včeličky z Jedničky ve Dvoře Králové nad Labem.

Článek a fotogalerii portálu Královédvorsko.cz z průběhu celé akce naleznete zde

Zveřejněno 8.10.2016

 

U rakouského jezera Attersee můžete navštívit včelí statek, kde ochutnáte i medové pivo

Včelí statek vítá návštěvníky nedaleko rakouského jezera Attersee, kam dojedete z Českých Budějovic za necelé dvě hodiny. Projekt funguje dva roky, ukazuje lidem, jak žijí včely, a samozřejmě si tu zájemci také mohou koupit med.

Tato úžasná myšlenka se zrodila v hlavě dvou kamarádů, kteří se rozhodli, že udělají koncept od včely až po med ve sklenici. Tak založili včelí statek, kde si můžete prohlédnout včelí život, uvidíte, jak se chová královna, jak to chodí v přípravě medu.

Věříme, že více podobných projektů bude vznikat i v České republice.

Celou reportáž Českého rozhlasu naleznete zde

Zveřejněno 1.10.2016

 

Nejlepší med dle soutěže Med roku 2016 je z Vidoule. Chuť mu dává sad třešně ptačí, říká včelař

Milan Šimonovský včelaří už třetím rokem a je členem Českého svazu včelařů Prahy 6. V rozhovoru pro deník Metro vysvětluje, proč med z Vidoule vyhrál první místo v soutěži Med roku 2016.

 

Celý článek iDNES naleznete zde

 

Zveřejněno 30.9.2016

 

Letošní sezona byla co se medu na Opavsku týká průměrná

Milovníci medu by letos strádat neměli. Ačkoli se uplynulá sezona na Opavsku mezi bůhvíjak skvostné řadit nebude, nouze o med by být neměla. Je však velmi složité hodnotit množství a kvalitu medu paušálně, protože rozhodují kilometry.

Lesního medu je málo. V současné době se už včelstva chystají na nadcházející zimu. „Již jsou zakrmená, momentálně venku létají "zimní" generace včel. Už se však připravují na zimu, jsou zklidněné.

Celý článek Opavského deníku naleznete zde

Zveřejněno 29.9.2016

 

Děti poznaly život včeliček

Kladensko - DĚTI Z MATEŘSKÉ ŠKOLY HRDLÍV se po celý týden seznamovaly se životem Včeliček.

Prostřednictvím her, říkanek a pohádek se dověděly, jaké úlohy mají včely v úle. Včely se ukázaly jako výborná výuková pomůcka. Na životě včelstva lze totiž ukázat spoustu přírodních zákonitostí, učit děti chápat a respektovat přírodu.

Celý článek Kladenského deníku naleznete zde

Zveřejněno 28.9.2016

 

Medový den v Šumperku zlákal na ochutnávky i nákupy stovky lidí

Šumperk – Stovky lidí zavítaly na Medový den, který se konal v sobotu 24. září v areálu Střední odborné školy v Zemědělské ulici v Šumperku. Lidé si mohli vybírat z včelích produktů na prodejní výstavě, ochutnávat medové výrobky í absolvovat odborné přednášky z oblasti včelařství. Pro děti pedagogové a studenti školy připravili medovou stezku i různé tvořivé dílny.

Řada návštěvníků využila příležitosti si popovídat se včelaři.

Celý článek Šumperského deníku naleznete zde

Zveřejněno 27.9.2016

 

VIDEO: Podívejte se, jak svět vidí včela - Tajemství barev na Prima PLAY

Existuje ultrafialová barva? Z fyzikálního pohledu ano – UV záření má krátké vlnové délky a velké množství energie a lidské oko ho nevidí. Ale existují tvorové, kteří jsou na tom lépe, než člověk. Ve skutečnosti pro každý aspekt lidského vidění najdeme živočicha, který je na tom lépe, než člověk. Více se o světě složeném z barev, které člověk nevidí, dozvíte v dokumentu Tajemství barev na Prima Play zde

Zveřejněno 26.9.2016

 

Sezóna medu byla nadprůměrná, na Soběslavsku bojovali s morem

Tábor - V září už je čas včelstva připravit k odpočinku, přichystat úly na zimu, zaléčit nemoci, nakrmit. Letošní sezonu si včelaři v táborském regionu pochvalují, pouze na Soběslavsku museli bojovat s morem.

Podle odborníků byla z celorepublikového pohledu letošní snůška medu lehce nadprůměrná, včelaři prodávají kilogram medu kolem 120 korun.

Celý článek Deníku naleznete zde

Zveřejněno 23.9.2016

 

Včelu si nemůžete vzít do náruče jako jiné mazlíčky. Ale člověk je může mít rád

Kunvald – V jeho království to voní po dřevě a medu. Všechno tam má svůj řád, každé náčiní svůj hřebíček. A hučí to tam „jak v úle". Královstvím Jirky Prachaře je totiž včelín, kde má šest včelstev. Letos v létě na mezinárodním setkání včelařské mládeže IMYB 2016 v Praze vybojoval titul nejlepší mladý včelař do 15 let.

Sotva nastoupil na střední, ale o včelařství mluví jako zkušený chlap. Oproti mnohým má ale něco navíc, ke včelám přistupuje s nebývalou pokorou a zodpovědností. Učí ho tomu příroda i jeho „včelařský guru" Bíba, která vede kroužek Včelaříků při Šťastném domově v Líšnici.

Celý článek Orlického deníku naleznete zde

Zveřejněno 23.9.2016

 

Přijměte pozvání do včelařské školy

Nasavrky – Dne 29. září uplyne 65 let od chvíle, kdy první zájemci o včelaření zahájili svoje studium v Nasavrkách. V rámci oslav pořádá tamější Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum Dny otevřených dveří, které potrvají do neděle 25. září.

Přístupné budou denně od 9 do 16 hodin a hlavní program bude směřován na víkend. V sobotu ve 14 hodin se uskuteční přednáška Antonína Přidala na téma „Včelí produkty", od 16 hodin pak bude přednášet Roman Linhart na téma „Alternativní způsoby léčení – termoterapie". V neděli od 14 hodin se ještě uskuteční přednáška Hany Binkové nazvaná „Připravujeme se na zimu s bylinkami".

Celý článek Chrudimského deníku naleznete zde

Zveřejněno 23.9.2016

 

Začínající včelaři mohou být vzhledem k nezkušenosti hrozbou

Včelařů přibývá, nováčci jsou ovšem mnohdy nezkušení a za jejich chyby pak mohou platit ostatní chovatelé.

Stejně jako řada jiných oborů, i včelaření zažívá boom, a jak se zavedení chovatelé shodují, v některých oblastech je „krajina převčelená". Řada nováčků také čerpá vědomosti z internetu nebo z knih, což je zrovna v tomto případě nepostačující.

Jistou formu vzdělání požaduje při vydávání dotací i Liberecký kraj, který letos začínajícím včelařům přispěl na pořízení nových úlů, včelstev a matek přes 1,2 miliónů korun. Podle ČTK se na všechny žadatele nedostalo.

Celý článek Libereckého deníku naleznete zde

Zveřejněno 20.9.2016

 

Pro kvalitu medu je podle vítězky soutěže Med roku 2016 klíčové stanoviště

Pro kvalitu medu je nejdůležitější stanoviště úlu. Na výsledku se odráží přibližně z 85 procent, zbytek tvoří práce včelaře, řekla vítězka ocenění Med roku 2016, která uspěla také v kategorii vícedruhových květových medů.

Vítězný med je od včelstva, které sbírá nektar na stolové hoře Vidoule v Praze. Kolem je sad z třešně ptačí. "Je to téměř nejvyšší místo Prahy, přímo v srdci Přírodního parku Košíře-Motol.

Celý článek Deníku naleznete zde

Zveřejněno 19.9.2016 

 

Městská móda včelaření: úly má pařížská opera i pražské Národní divadlo

Evropské metropole i další města se stávají útočištěm pro včelí úly, protože tu často nejen střechy domů splňují ideální podmínky pro chov včel. Ve Francii už se roky rozmáhá včelaření na střechách středních škol, v Praze i v Brně je hostí magistrát. Svoje úly má ale i Národní divadlo či ruzyňské letiště.

Na střeše jsou úly chráněné před vandaly a nenechavci, je k nim snadný přístup, není problém chránit je před větrem,sluncem chladem a při správném výběru stanoviště - třeba poblíž parku - včely najdou v okolí dostatek pastvy. Ve městech lze na jednu stranu najít mnoho míst vhodných pro chov včel, na druhou stranu mají svá omezení.

Celý článek iDNES naleznete zde

Zveřejněno 16.9.2016

 

Zkonstruoval vlastní úl a nechal si ho patentovat. Od zakladatele ruského včelařství se včelaři učí dodnes

Nedozírné ruské stepi, louky, pole i lesy jsou nevyčerpatelnou zásobárnou různých druhů nektaru a pro ruské včely jsou, řekněme, hypermarketem bez nutnosti doplňovat zboží. I včelařství má svůj vývoj a nové technologie. Průkopníkem moderního chovu včel a výroby medu se v Rusku stal Gennadij Glazov.

Ten se jedním z nejuznávanějších včelařů Ruska stal vlastně z nutnosti. Pracoval jako inženýr konstruktér, novinář, komsomolský funkcionář nebo průvodce v muzeu. Bída v 80. letech ho přiměla, aby se začal věnovat včelám. Jako konstruktér to vzal z gruntu a vymyslel novou konstrukci úlů, kterou si nechal patentovat. O včelách napsal čtyři odborné publikace, které má doteď každý ruský včelař ve své knihovně. 

Celou reportáž Českého rozhlasu naleznete zde

Zveřejněno 14.9.2016

 

V budově kraje se uhnízdily včely

Liberecký kraj - Na kritický úbytek včelstev chce mimo jiné upozornit expozice, kterou od pondělí 7. září nabízí veřejnosti Krajský úřad v Liberci.

Výstava by měla přinést nejen některé zajímavé informace o včelách, ale ukázky historického a moderního úlu, včelařských pomůcek, či výrobků z včelích produktů. Zacílit by chtěla nejen na zkušené včelaře, kterých kvůli věku ubývá, ale především podchytit pro zajímavého a užitečného koníčka mladé lidi.

Celý článek Českolipského deníku si můžete přečíst zde

Zveřejněno 14.9.2016

 

Klášterní nádvoří provonělo víno i med 

Kladruby – Hudební vystoupení, degustace a prodej vín, medoviny a medu, včelařská výstava. Takové byly sobotní Slavnosti vína a medu na nádvoří kláštera.

Celým dnem přítomné provázely písničky v podání kapely Horňácká cimbálová muzika, děti i dospělí si mohli vyzkoušet zdobení perníčků a k vidění byly i různé včelařské potřeby jako medomet nebo i historické úly. O výstavu se postarali členové Základní organizace Českého svazu včelařů Kladruby. 

Celý článek Tachovského deníku naleznete zde

Zveřejněno 12.9.2016

 

Včely přinášejí včelaři radost, med je až přidaná hodnota

Včely pro většinu lidí nejsou typickým představitelem domácího mazlíčka. Dávají sice skvělý med, ale pomazlit se s nimi? Zkuste se však zeptat několika desítek tisíc včelařů v Česku. Věřte, že pro ně jsou opravdovým mazlíčkem a opečovávají je s největší možnou něhou.

Možná to někoho překvapí, ale podle oficiální statistiky bylo v roce 2015 v České republice přes 50 000 včelařů, kteří se celkem starali o skoro 600 000 včelstev. Tímto počtem patříme ke světové špičce a jsme tak jednou z „nejzavčelenějších“ zemí světa. A jak vyplývá z pouhého výpočtu, průměrný počet včelstev na jednoho včelaře je přibližně 12.

Celý článek si můžete přečíst zde

Zveřejněno 8.9.2016

 

Ideální je mít „osobního“ včelaře

Včelíny se objevují nejen na venkově, ale i ve velkoměstech na střechách výškových budov, v Praze jsou i na střeše Národního divadla. Cedule nabízející med jsou na domech i u silnic. Med je zkrátka „in" a je tomu tak i na Pelhřimovsku. Jedna ze zdejších organizací Českého svazu včelařů je také v Žirovnici, kde měla ke konci minulého roku 24 členů.

Celý článek si můžete přečíst zde

Zveřejněno 7.9.2016

 

Jak nebezpečná je práce včelaře? Artur Kubica se vydal stáčet med

Včelaření je celoživotní záliba. Mnozí milovníci včel tvrdí, že kdo jednou přilne k užitečnému hmyzu, už toho nikdy nenechá. 

Co potřebujete na výrobu vlastního medu? Především zbavit se strachu ze včel. Odborníci tvrdí, že než se z jednoho stane včelař, než si pořídí první roj a úl, měl by se nechat jednou dvakrát bodnout, aby věděl, jaké bude mít reakce.

Celou reportáž naleznete zde

Zveřejněno 5.9.2016

 

Včelí klát ozdobí také slovanští věrozvěstové

Slovácko - Královna markomanská ozdobí Buchlovice. Postava ze čtvrtého století, která měla dát jméno poutnímu místu v Žarošicích a nechala zbudovat svatyni na místě pohanského obětiště Žároviště, je vyobrazená na včelím klátu, který je součástí včelí stezky v mikroregionu Buchlov. Na jejím vzniku se podíleli i lidé z Hodonínska. Řezbář Svatopluk Forman ze Bzence pracoval jak na zmíněné Fritigildě, tak třeba věrozvěstech Cyrilovi a Metodějovi.

Celý článek naleznete zde

Zveřejněno 4.9.2016

 
 
Včelaření je cool. Jaroměřský včelařský spolek má 100 členů. Zajímavé je, že přibývá žen - včelařek

Jaroměřský včelařský spolek patří k těm nejstarším v naší republice a zanedlouho oslaví 150 let svého trvání. O to více potěší, že v posledních asi dvou letech se mezi veřejností obecně zvyšuje zájem o včelaření a tento trend se projevil i na Jaroměřsku tím, že v měsíci srpnu přijala zdejší ZO ČSV svého 100. člena.

Patří tak k největším včelařským organizacím v okrese i kraji. Zajímavé, ale zároveň možná do budoucna i varující je, že noví včelaři se rekrutují spíše z úplně začínajících chovatelů, nikoliv jako nástupci stávajících včelařů. 

Další zajímavostí je, že přibývá též žen - včelařek. 

Celý článek naleznete zde

Zveřejněno 3.9.2016

 

Včelařský spolek v Plasích na Plzeňsku slaví sto let

Včelaři v Plasích na severním Plzeňsku slaví sto let existence včelařského spolku. Vznikl během první světové války a v současnosti má padesát členů. Ti se starají o 500 včelstev.

O historii včelařské organizace nám vyprávěl pan Jiří Novotný, předseda včelařského spolku: „Na sklonku roku 1916 založili pokrokoví včelaři Josef Rychal a lesní Eduard Liška spolu s dalšími 25 včelaři Včelařský spolek pro Plasy a okolí. Organizace sice nepatří mezi nejstarší, ale mezi stabilní rozhodně ano. Přežila dokonce všechny politické výkyvy a změny 20. i 21. století. Před sebou máme slibnou budoucnost jak v chovatelství, tak v práci s mládeží.“ 

Celou reportáž Českého rozhlasu naleznete zde

Zveřejěno 1.9.2016

 

Včelám může prodloužit život sladkovodní řasa, zjistili vědci

Úbytku českého včelstva by mohl zabránit nečekaný pomocník, sladkovodní řasa chlorella. Zjistili to vědci z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Chlorella totiž obsahuje násobně víc bílkovin než včelami opylovávané květy, podle všeho působí i proti jejich stresu.

Na jihu Čech se účinky chlorelly zabývají dlouhodobě, až dosud ale primárně v lázeňství; návštěvníci třeboňských koupelí tak mohli využít speciální zábaly se suspenzí řasy a celotělovou masáž éterickým olejem s řasovým obsahem.

Chlorella totiž obsahuje CGF, neboli růstový faktor, známý svými regeneračními a hojivými účinky. Má v sobě také deset procent oleje a je silným zdrojem chlorofylu. Bohatá je i na bílkoviny, mastné kyseliny, vlákninu, polysacharidy a antioxidanty. Její složení je velmi podobné pylu.

Celý článek si můžete přečíst zde

Zveřejněno 27.8.2016

 

Obce Mikroregionu Buchlov ozdobí tradiční zdobené úly - kláty

Nejdelší naučná včelí stezka v České republice se rodí ve svazku čtrnácti obcí Mikroregionu Buchlov na Slovácku. Její vybudování přinese větší informovanost veřejnosti o důležitosti včel, ale také potažmo příliv mladých začínajících včelařů do základních organizací.

Základem naučené stezky jsou včelí úly – kláty z dubového dřeva, které budou plné života a upraveny tak, aby v nich mohly být chovány včely. Vznikají v rámci tří řezbářských sympozií, z nichž to druhé probíhá od středy v rámci Dne medu a medoviny v Archeoskanzenu Modrá.

Celý článek si můžete přečíst 

Na Špilberku ubytují v pondělí včely. Med chtějí prodávat i na hradě
 
Už v pondělí se zabydlí na louce pod Špilberkem včely. V centru půjde o třetí místo, kde včely žijí. Loni na své střechy umístil úly Krajský úřad Jihomoravského kraje a hotel International. Od příštího roku pak budou včely poletovat také nad takzvanou vinohradskou planinou v městské části Vinohrady.
 
Celý článek si můžete přečíst zde
 
19.7.2016
 
 

 

Plzeňsko - Hrozba nedostatku medu je zažehnána.
 
Zatímco v květnu si včelaři Plzeňsku mysleli, že snůška bude malá, teď ji vidí pozitivněji. Místní včely jsou odolné. Příznivější bilanci mají místní také chovatelé ohledně hrozících nemocí.

Celý článek si můžete přečíst zde
 
19.7.2016
 
 

 

Vláda projedná dotace pro včelaře, měly by být vyšší

Včelaři dostanou v následujících třech letech 232 milionů korun dotací. V uplynulých třech letech mohli získat 195 milionů, rozpočet včelařského programu tak vzroste zhruba o pětinu. Polovina peněz bude z českých zdrojů, zbytek z evropských peněz, předpokládá ministerstvo zemědělství. O vládním nařízení, kterým se upřesňují některé možnosti čerpání dotace, bude ve středu jednat vláda.

Celý článek si můžete přečíst zde

18.7.2016

 

 

Z vězňů budou včelaři
 
Celkem o čtyři úly se budou v rámci nového projektu starat vězni ve Stráži pod Ralskem. Zajistit pro odsouzené práci je důležité hlavně kvůli zapojení do společnosti po propuštění. Projekt chovu včel má u odsouzených posílit sebeovládání a soustředění. Inspirací pro vězeňské včelaření bylo i Norsko, kde tvoří chov včel úspěšnou součást resocializačních programů. Na projektu se podílí též Český svaz včelařů.
 
Celý článek si můžete přečíst zde
 
15.7.2016
 
 

 

Výroba medu živě: na ulici v proskleném úlu
 
Včelařství se v posledních letech těší renesanci. Úly se třeba na vesnicích staví čím dál častěji. Jeden vskutku neobvyklý se ale v minulých dnech objevil v Radči u Úpice. Miloš David totiž ke svému domu umístil úl prosklený, do něhož může veřejnost kdykoliv nahlédnout. Díky tomu tu lidé mohou pozorovat úžasnou přírodní dílnu. Zblízka a na vlastní oči totiž vidí, jak včelky zaplňují plástve nebo jak se rodí mladé.

Celý článek si můžete přečíst zde

13.7.2016

 

 

Včelaři z Děčínska mají strach z včelího moru

Včelaři z Děčínska se obávají rozšíření moru včelího plodu, který se objevil v pohraniční oblasti Saska. Zdroj nákazy Němci neobjevili, není vyloučeno, že se nachází na českém území.

Celý článek si můžete přečíst zde
 
6.7.2016
 
 

 

Provoz muzea včelařství v kolečském zámku začne do měsíce
 
Provoz muzea včelařství v čerstvě opraveném západním křídle zámku v Kolči na Kladensku začne do měsíce, nyní se začnou přivážet exponáty. Velkou část z nich poskytli dárci z celé ČR.
 
Celý článek si můžete přečíst zde
 
5.7.2016
 
 

 

Letošní výnosy medu by mohly být vyšší, tvrdí včelaři
 
Milovníci medu by se podle svazu včelařů letos mohli těšit na vyšší výnosy. Podle některých z nich však nejvíc záleží na lokalitě a na množství potravy, které tam včely najdou.
„Letošní medné výnosy mohou být podle některých zpráv v Česku vyšší než v loňském roce. Rozhodující pro včelaře je vždy vliv přírody, tedy počasí a připravená včelstva v dobré kondici. Letošní zimní úhyny včelstev jsou také menší než minulý rok,“ uvedl Vít Holienčin z odborného oddělení Českého svazu včelařů.

Celý článek si můžete přečíst zde

4.7.2016

 

 

Blanenský Deník - O rojení
 
V přiloženém článku Doc. Ing. Rudolf Rybář, CSc. a Jiří Drottner vysvětlují, jak je to s rojením včel a speciálně s rojením včel na Blanensku.
 
Celý článek si můžete přečíst zde.
 
8. 6. 2016
 
Novinky.cz - Včelařství pomáhá i ve věznici
 
Novou práci pro vězně hledá vedení věznice v Jiřicích na Nymbursku. V pátek tady představili obnovený sad se včelími úly, okrasnou zahradu s dětským hřištěm. Všechno se podařilo vybudovat za pomoci zdejších odsouzených, kteří tu mají dál pracovat.
 
Článek si můžete přečíst zde.
 
6. 6. 2016
 
Chrudimský deník - Rojení včel dosahuje vrcholu, nejlépe pomohou včelaři

Chrudimsko Během 22 květnových dní hasiči vyjížděli ke 36 událostem spojených s nebezpečným hmyzem. Podle nasavrckého včelaře Josefa Lojdy je rojení včel v tomto období zcela běžné.

Celý článek si můžete přečíst zde.

31. 5. 2016

 
Český Rozhlas - Upřímné včely
 
Včely jsou upřímné a solidární! Ale ne vychytralé jako člověk, říká včelař Miloslav Peroutka v rozhovoru s Lucií Výbornou Miloslav Peroutka, člen republikového výboru Českého svazu včelařů.
 
30. 4. 2016
 
 
 
 
Místopředseda ČSV, MVDr. Miloslav Peroutka CSc. vypráví poutavě o tom, co včely dělají na jaře, co potřebují, jak jim můžeme pomoci a jaké jsou podmínky v úle. Dále uvidíte rozhovor s MVDr. Martinem Kamlerem z laboratoře Výzkumného ústavu včelařského v Dole o nemocech včel, jejich diagnóze a jak nim předcházet. O rozdělení jednotlivých typů medu a seznámení s výrobou medoviny pomocí kvasinek mluví Ing. Jan Tyl z laboratoře Výzkumného ústavu včelařského.
 
25. 4. 2016
 
Deník - Počet ohnisek moru včelího plodu se snížil o čtvrtinu
 
Počet ohnisek moru včelího plodu se loni meziročně snížil o více než čtvrtinu na 241. Vyplývá to z dat, které poskytla Státní veterinární správa (SVS). Podle odborníka z Českého svazu včelařů Miroslava Peroutky stojí za poklesem osvěta včelařů, a také odškodnění, které ministerstvo zemědělství za zničená včelstva dává.
 
Celý článek najdete zde.
 
2. 4. 2016
 
Hodonínský deník - Svazu na Hodonínsku za pět let přibylo 146 členů

Včelaře na Hodonínsku letos potrápila mírná zima. Kvůli tomu jejich včelstva mohou prořídnout. Členské řady místních organizací však zůstávají pevné. Dokonce se rozrůstají. Jen za poslední rok se ke včelařství přidalo šestaosmdesát nadšenců.

Celý článek najdete zde.
 
31. 3. 2016
 
Český rozhlas Dvojka, Rádio Junior - Voskování
 
Voskování je v podtitulu nedělního Klubu Rádia Junior, a tak se děti vypraví do svíčkárny, kde se z vosku vyrábějí svíčky.
Milé povídání MVDr. Miloslava Peroutky o včelím vosku si poslechněte ve 28. a 35. minutě pořadu.
 
27. 3. 2016
 
 
 
Reportáž o krádežích úlů, jak jim předcházet a o pomoci svépomocného fondu Českého svazu včelařů.
 
Reportáž najdete ve 27. minutě.
 
16. 3. 2016
 
 
I v Praze lze včelařit. Přečtěte si článek o včelách a včelařích na území Prahy 4 v týdeníku Naše Praha. Součástí článku je rozhovor s Mgr. Jarmilou Machovou, předsedkyní ČSV, z.s. a najdete ho na straně 3.
 
 
 
Med má zásadní hojivé účinky! Říká to vášnivý včelař MVDr. Peroutka Miloslav CSc., který byl dne 4. 3. 2016 hostem Honzy Benešovského v pořadu Tajemství úspěchu. Podle Peroutky jsou blahodárné účinky včelího medu známé odnepaměti.
 
4. 3. 2016
 
 
Rozhovor s MVDr. Miloslavem Peroutkou, CSc. o tom, jak si včely poradí s výkyvy počasí v zimě.
 
Rozhovor najdete nastavením videa na 20. minutu a 37. sekundu.
 
22. 2. 2016
 

 

Ohlas čtenáře

Časopis Včelařství odebírám a pozorně čtu již mnoho let a jsem s ním nesmírně spokojen. Vydaný kalendář na letošní rok se mi líbí, jsou v něm dobré rady pro nás včelaře, a navíc pěkné obrázky z přírody. Moc vám za něj děkuji. Je mi 82 let, jsem dlouholetým členem základní organizace. Lásku ke včelám jsem podědil po svém otci, který mě již jako malého kluka bral do včelína, kde jsem mu léta pomáhal. Nyní se sám starám o včelín, který mám v kouzelném místě na Vysočině pod Melechovem.

Jsem i tak trochu fotoamatér, proto si dovoluji poslat malou vzpomínku na letošní zimu. Redakčnímu kolektivu přeji hodně zdraví, tvůrčího elánu a spokojenosti z dobře vykonané práce.

Josef Stýblo,

Světlá nad Sázavou

Autor Josef Stýblo

 
Tisknout stránku Tisknout stránku      

Poznejte včelařství

Přečtěte si o včelách, jejich chovu a o všem, co s tím souvisí.

© 2011-2017  |  Český svaz včelařů, z. s.  |  Sídlo: Křemencova 8, 115 24 Praha 1  | IČ 00443239 | DIČ CZ 00443239  | Český svaz včelařů, z.s. je zapsán ve spolkovém rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze pod sp.zn. L 707 |  +420 224 934 082  |   info@vcelarstvi.cz                                                                                                              

  FacebookLinkedIntwitter-logo