Včelařství

Tisková zpráva ZO ČSV Jaroměř: Včelky už létají z nových úlů

Je známo, že včelaři patří spíše k rozvážnějším lidem, kteří než se rozhodnou pro nějakou novinku, tak raději dvakrát přemýšlejí. Má to své výhody, například v nepřerušené kontinuitě zkušeností, ale také své nevýhody. Pokrok nelze zastavit a též včelaři musí reagovat na technologický vývoj a zejména potřeby, změny a veterinární požadavky na ošetřování včel.

Také proto se v ZO Českého svazu včelařů, z.s. Jaroměř loni na jaře rozhodli, že se pokusí zapojit do dotačních projektů Královéhradeckého kraje v oblasti životního prostředí, vypracovali projekt s názvem „Modernizace úlového vybavení včelařů“ s cílem nákupu moderních nástavkových úlů, podali jej na krajský úřad a … a ono to vyšlo. Projekt byl schválen, dotace byla přidělena. Byl proveden výběr dodavatelů a sedm včelařů, kteří projevili odvahu se do realizace projektu osobně zapojit, se mohlo začít těšit na své nové úly. Brzy z jara letošního roku bylo nakoupeno celkem 10 úlů typu Langstroth a 48 úlů rozměru 39x24 cm. Jde o moderní nástavkové úly, které se snadno rozebírají, což včelařům, z většiny v důchodovém věku, přináší usnadnění péče o včely. Důležitější je však modernizace úlového vybavení směrem k lepší hygieně chovu. Nové úly mají zasíťované dno v souladu s moderními trendy ošetřování včel. Snadno se v nich dělá monitoring spadu roztoče varroa, který včelám škodí. Úly jsou vzdušnější a snáze se čistí. Nyní již v těchto nových úlech jsou včely usazené a chystají se na své první přezimování.

Díky podpoře z dotačního fondu Královéhradeckého kraje se včelaření na Jaroměřsku posouvá směrem k využití moderních trendů. Jaroměřský včelařský spolek patří k největším v kraji a stále do něj přichází noví včelaři, takže moderní a zdravý chov včel by měl být prioritou. Zaslouží si to i příroda Jaroměřska.

Ing. Václav Jirka, předseda ZO ČSV Jaroměř

Zeřejněno 4.10.2017

© 2011  |  Český svaz včelařů, z. s.  |  Sídlo: Křemencova 8/177, 115 24 Praha 1   | IČ: 00443239  | DIČ: CZ00443239| Český svaz včelařů, z.s. je zapsán ve spolkovém rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze pod sp.zn. L707| +420 224 934 082  |  info@vcelarstvi.cz  |  www.vcelarstvi.cz