Český svaz včelařů
Český svaz včelařů, z. s.
Vyhledávání v obsahu webu:
Chcete být v obraze? Zaregistrujte se zdarma
k odběru novinek!
Aktuálně
Kalendář akcí

Společnost ČEZ fandí včelařům

Pravidelně se podílí na podpoře letní včelařské školy, zejména prostřednictvím Nadace ČEZ podporuje včelařské kroužky mládeže a další projekty včelařských organizací. V letošním roce se Skupina ČEZ stala partnerem oslav 150. výročí organizovaného včelařství na Českobudějovicku.
ČSV / Aktuality / Včely vystavené běžně používaným pesticidům přestávají létat, zjistili vědci

Včely vystavené běžně používaným pesticidům přestávají létat, zjistili vědci

Studie vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu a italské Boloňské univerzity vůbec poprvé prokázala, že pesticidy běžně používané v zemědělství ovlivňují u jinak zdravých včel schopnost létat.

Pro ověření své hypotézy vědci sestrojili zařízení, jakýsi včelí kolotoč, ve kterém byla zkoumaná včela upevněna k ramínku a létala stále dokola. Zařízení umožnilo vědcům včely zkoumat v prostředí, které mohli plně kontrolovat.

Testování trvalo měsíce a ze získaných dat vyplynulo, že typické úrovně expozice neonikotinoidů, kterým by včely mohly být vystaveny při hledání potravy na zemědělských plodinách - ale pod smrtelnými hladinami - vedly k podstatnému poškození schopnosti včel létat.

Vědci se na vztah neonikotinoidových pesticidů a létání zaměřili poté, co z předchozích výzkumů vyplynulo, že včely, které se vydaly opylovat chemicky ošetřená pole, se do úlů nevrátily.

Vědci ve svém experimentu pracovali s pesticidem Thiamethoxam, který se používá například na ošetřování kukuřice, sóji či bavlny. „Náš experiment je prvním laboratorním pokusem napodobit podmínky v zemědělství a zkoumat tak vliv pesticidů na jinak zdravé včely,“ říká Simone Tosi z Kalifornské univerzity. „Pesticidy negativně ovlivňují schopnost včel létat, omezují jejich výdrž, rychlost a vzdálenost, kterou jsou včely schopny uletět.“

Pro včely je schopnost létat životně důležitá, je to jediný způsob, kterým si dokáží opatřit potravu. Schopnost včelího létání je ale životně důležitá i pro člověka, protože na včelím opylování zemědělských rostlin závisí i produkce potravin pro lidi.

Vědci zjistili, že jedno až dvoudenní expozice pesticidům ovlivňuje schopnost létat, kratší expozice krátkodobě zvýší včelí aktivitu. Včely pak létají dál, ale více přitom bloudí. „U takových včel je pak větší pravděpodobnost, že se do svého úlu nevrátí,“ dodává James Nieh z Kalifornské univerzity. Pesticidy tedy včely zpravidla nezabije přímo, smrt jim přivodí tím, že ovlivní jejich chování.

„Včely jsou vysoce společenské organismy. Chování tisíců včel je pro přežití celé kolonie důležité,“ říká Nieh. „Náš výzkum prokázal, že běžně používané pesticidy včely hned přímo neusmrtí, mohou přesto být příčinou zániku celé kolonie.“

Zdroj: ekolist.cz zde

Zveřejněno 3.5.2017

Tisknout stránku Tisknout stránku      

Poznejte včelařství

Přečtěte si o včelách, jejich chovu a o všem, co s tím souvisí.

© 2011-2017  |  Český svaz včelařů, z. s.  |  Sídlo: Křemencova 8, 115 24 Praha 1  | IČ 00443239 | DIČ CZ 00443239  | Český svaz včelařů, z.s. je zapsán ve spolkovém rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze pod sp.zn. L 707 |  +420 224 934 082  |   info@vcelarstvi.cz                                                                                                              

  FacebookLinkedIntwitter-logo