Český svaz včelařů
Český svaz včelařů, z. s.
Vyhledávání v obsahu webu:
Chcete být v obraze? Zaregistrujte se zdarma
k odběru novinek!
Aktuálně
Kalendář akcí

Společnost ČEZ fandí včelařům

Pravidelně se podílí na podpoře letní včelařské školy, zejména prostřednictvím Nadace ČEZ podporuje včelařské kroužky mládeže a další projekty včelařských organizací. V letošním roce se Skupina ČEZ stala partnerem oslav 150. výročí organizovaného včelařství na Českobudějovicku.
ČSV / Aktuality / Tisková zpráva ZO ČSV Jaroměř: Včelky už létají z nových úlů

Tisková zpráva ZO ČSV Jaroměř: Včelky už létají z nových úlů

Je známo, že včelaři patří spíše k rozvážnějším lidem, kteří než se rozhodnou pro nějakou novinku, tak raději dvakrát přemýšlejí. Má to své výhody, například v nepřerušené kontinuitě zkušeností, ale také své nevýhody. Pokrok nelze zastavit a též včelaři musí reagovat na technologický vývoj a zejména potřeby, změny a veterinární požadavky na ošetřování včel.

Také proto se v ZO Českého svazu včelařů, z.s. Jaroměř loni na jaře rozhodli, že se pokusí zapojit do dotačních projektů Královéhradeckého kraje v oblasti životního prostředí, vypracovali projekt s názvem „Modernizace úlového vybavení včelařů“ s cílem nákupu moderních nástavkových úlů, podali jej na krajský úřad a … a ono to vyšlo. Projekt byl schválen, dotace byla přidělena. Byl proveden výběr dodavatelů a sedm včelařů, kteří projevili odvahu se do realizace projektu osobně zapojit, se mohlo začít těšit na své nové úly. Brzy z jara letošního roku bylo nakoupeno celkem 10 úlů typu Langstroth a 48 úlů rozměru 39x24 cm. Jde o moderní nástavkové úly, které se snadno rozebírají, což včelařům, z většiny v důchodovém věku, přináší usnadnění péče o včely. Důležitější je však modernizace úlového vybavení směrem k lepší hygieně chovu. Nové úly mají zasíťované dno v souladu s moderními trendy ošetřování včel. Snadno se v nich dělá monitoring spadu roztoče varroa, který včelám škodí. Úly jsou vzdušnější a snáze se čistí. Nyní již v těchto nových úlech jsou včely usazené a chystají se na své první přezimování.

Díky podpoře z dotačního fondu Královéhradeckého kraje se včelaření na Jaroměřsku posouvá směrem k využití moderních trendů. Jaroměřský včelařský spolek patří k největším v kraji a stále do něj přichází noví včelaři, takže moderní a zdravý chov včel by měl být prioritou. Zaslouží si to i příroda Jaroměřska.

Ing. Václav Jirka, předseda ZO ČSV Jaroměř

Zeřejněno 4.10.2017

Tisknout stránku Tisknout stránku      

Poznejte včelařství

Přečtěte si o včelách, jejich chovu a o všem, co s tím souvisí.

© 2011-2017  |  Český svaz včelařů, z. s.  |  Sídlo: Křemencova 8, 115 24 Praha 1  | IČ 00443239 | DIČ CZ 00443239  | Český svaz včelařů, z.s. je zapsán ve spolkovém rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze pod sp.zn. L 707 |  +420 224 934 082  |   info@vcelarstvi.cz                                                                                                              

  FacebookLinkedIntwitter-logo