Český svaz včelařů
Český svaz včelařů, z. s.
Vyhledávání v obsahu webu:
Chcete být v obraze? Zaregistrujte se zdarma
k odběru novinek!
Aktuálně
Kalendář akcí

Společnost ČEZ fandí včelařům

Pravidelně se podílí na podpoře letní včelařské školy, zejména prostřednictvím Nadace ČEZ podporuje včelařské kroužky mládeže a další projekty včelařských organizací. V letošním roce se Skupina ČEZ stala partnerem oslav 150. výročí organizovaného včelařství na Českobudějovicku.
ČSV / Aktuality / Takový běžný včelařský víkend

Takový běžný včelařský víkend

Uplynulý víkend se konal ve znamení celostátního finále Zlaté včely. Tak jsem si plánovala, že jej strávím s dětmi právě v Nasavrkách. Ale ozval se pan předseda Slovenského svazu včelařů s pozvánkou na 2. Konferenci Včelařství 21. století – nová ohrožení, výzvy, řešení. Protože spolupráce se slovenskými včelaři má svou tradici, i naše cíle jsou podobné, je třeba využít každé příležitosti k setkání a výměně zkušeností. Proto jsme s místopředsedou MVDr. Peroutkou pozvání přijali. V pátek jsme se zúčastnili slavnostního zahájení Zlaté včely. Spolu se starostou Nasavrk Milanem Chvojkou a panem ředitelem Středního odborného učiliště včelařského Josefem Lojdou jsme popřáli dětem mnoho úspěchů a finále odstartovali. Pak jsme navštívili novou včelnici učiliště s výukovými prostorami.

Fotogalerie č. 1 - Nová včelnice Nasavrky

Nová včelnice Nasavrky
Nová včelnice Nasavrky 4
Nová včelnice Nasavrky 3
Nová včelnice Nasavrky 1

Následně na schůzce s místním uměleckým kovářem jsme debatovali nad tím, jak by měl vypadat jedinečný putovní pohár pro vítěze Zlaté včely, kterým by se měl alespoň na chvilku pyšnit ten nejlepší malý včelař již příští rok, kdy oslavíme jubilejní dvacátý ročník soutěže. Představu máme a moc se těšíme na výsledek. Nemohli jsme si neprohlédnout v areálu učiliště novou včelařskou stezku s přispěním nadace ČEZ s názvem „Pohled do úlu“. Pan ředitel využil prostor za medárnou a podle mého se záměr určitě vydařil. Posuďte sami...

Fotogalerie č. 2 - Pohled do úlu

Pohled do úlu 5
Pohled do úlu 4
Pohled do úlu 3
Pohled do úlu 2
Pohled do úlu 1

V noci z pátka na sobotu jsme dorazili do místa konání Konference Včelařství 21. století. Gazdovský dvor Branovo je důstojným prostorem pro konání setkání nejen včelařů samých, ale zemědělců vůbec. A to je ta zvláštnost konference. Včelaři se zde neuzavírají do sebe se svými problémy. Jde tu o spolupráci se zemědělci, zájem vysvětlit si své postoje, pochopit se a najít společné východisko k maximální ochraně včel. Na konferenci přednášel Ing. Robert Chlebo, PhD. o chovu včelstev a intenzívním zemědělství, Ing. Pavel Filo nám vysvětlil, co chce včelař a co potřebují včely. Konferenci pozdravila na dálku svým dopisem ministryně zemědělství Ing. Gabriela Matečná, pod jejíž záštitou se akce konala.

Samostatnou kapitolu by si zasloužil hostitel konference Ing. Stanislav Becík, PhD., předseda Sdružení agropodnikatelů, družstva Dvory nad Žitavou, bývalý slovenský ministr zemědělství. Gazdovský dvor jsme si samozřejmě prohlédli. Jistě by nejeden zemědělec a veterinární lékař zaplesal nad prostředím, v němž jsou zvířata chována. Kromě chovu hospodářských zvířat, na jaké si jen vzpomenete, obdivovali jsme nový „apidomček“ a nádherné koně, na které je majitel obzvláště pyšný.

Děkujeme předsedovi Ing. Ludovítu Gálovi a dalším slovenským přátelům, samozřejmě také hostiteli Ing. Becíkovi za milé přijetí a těšíme se, jestli to vyjde, na příští ročník 2018.

Fotogalerie č. 3 - Branovo (SK)

Branovo 4
Branovo 3
Branovo 2
Branovo 1

V neděli ráno jsme již byli připraveni v Nasavrkách na slavnostní vyhlášení vítězů 19. ročníku Zlaté včely. Vyhlášení moderovala paní Iveta Mrázková, zúčastnili se kromě mě a místopředsedy svazu Miloslava Peroutky pan senátor Jan Veleba, paní poslankyně Květa Matušovská a samozřejmě pan ředitel Lojda. Každé z dětí bylo vyfotografováno se svým pamětním listem, případně diplomem, medailí a věcnou cenou. Podrobný článek s výsledky a fotografiemi bude ve Včelařství č. 7/2017. Proto se nebudu příliš rozepisovat. Jedno je však dobré zdůraznit. Z 36 účastníků bylo 6 dívek. Ale neztratily se. Ty nejlepší obsadily 2. a 4. místo. Na IMYBu nás budou reprezentovat tři nejlepší Marek Matulík z Uherského Brodu, 2. Tereza Nedbalová z Českých Budějovic a Jakub Heicl ze Stříbra. Gratulujeme a držíme palce.

Je hezké, že na svaz přicházejí kladné reakce účastníků soutěže a poděkování. Např. z Včelařského kroužku mládeže při ZŠ a MŠ Boleradice, pro který již účast Kláry Jamborové byl úspěch. Klára i vedoucí kroužku p. Miroslava Vavriková ocenily příjemnou atmosféru v Nasavrkách, Klára poznala mnoho kamarádů s podobnými zájmy a odváží si spoustu zážitků.

Fotogalerie č. 4 - VKM Boratice

Boratice 3
Boratice 2

A na závěr poděkování patří těm, kteří se o zdárný průběh soutěže zasloužili. Děkuji všem organizátorům jak oblastních kol, tak včelařského učiliště, členům komise pro práci s mládeží a také doprovodu dětí a dalším dobrovolníkům, kteří pomáhali a pracovali tak, že výsledkem byla spokojenost a radost z výsledků včelařských znalostí našich dětí.

Fotogalerie č. 5 - Zlatá včela

P1015368
P1015356
P1015351
P1015347
P1015324
P1015320

Je konec víkendu, najeli jsme 1 200 Km, ale stálo to za to.

 

Mgr. Jarmila Machová, předsedkyně ČSV, z.s.

Zveřejněno 16.6.2017

Tisknout stránku Tisknout stránku      

Poznejte včelařství

Přečtěte si o včelách, jejich chovu a o všem, co s tím souvisí.

© 2011-2017  |  Český svaz včelařů, z. s.  |  Sídlo: Křemencova 8, 115 24 Praha 1  | IČ 00443239 | DIČ CZ 00443239  | Český svaz včelařů, z.s. je zapsán ve spolkovém rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze pod sp.zn. L 707 |  +420 224 934 082  |   info@vcelarstvi.cz                                                                                                              

  FacebookLinkedIntwitter-logo