Český svaz včelařů
Český svaz včelařů, z. s.
Vyhledávání v obsahu webu:
Chcete být v obraze? Zaregistrujte se zdarma
k odběru novinek!
ČSV / Chovatelství / Chov matek - informace

Chov matek - informace

Dotaz:

Srdečně vás zdravím a dovolil bych si vás požádat o radu. Dostala se mi do rukou brožura „ABC v odchovu včelích matek“ od F. Boháčka. Zaujala mě metoda Ing. Bareše, který načaté matečníky vkládá na dochov do plodiště silného včelstva, kde je chovná lišta s matečníky (8–10) z obou stran oddělena mateří mřížkou. Líbí se mi proto, že matečníky byly mezi plodovými plásty jako v „inkubátoru“. Rád bych znal váš názor na tuto metodu, zkusil jste ji někdy použít? Ještě mě zajímá, zda po zavíčkování matečníků nehrozí riziko, že se včelstvo vyrojí. Já nepoužívám mateří mřížku, ale vysoký rámek v plodišti a v medníku polorámek.

Jaroslav Zíka

Odpověď:

Publikaci napsal František Boháček spolu s Josefem Zachovalem a lektorem byl Vladimír Veselý. Přestože je stará už přes čtvrt století, je pro včelaře dobrým pomocníkem. Chov matek už dávno není ojedinělou činností šlechtitelů, ale stává se pro včelaře běžnou praxí. Vámi zmíněná metoda je možná mírně náročnější na pracnost(a přípravu speciálního rámku). Metoda Ing. Bareše, který ji v šedesátých letech minulého století na Klatovsku úspěšně používal, spočívá zhruba v tomto: Chovatel odebere osiřelému chovnému včelstvu po dvou dnech načaté matečníky a vloží je do připraveného rámku. Ten je opatřen z obou stran v prostoru pod horní loučkou mateří mřížkou. Do tohoto prostoru vloží loučku s matečníky a rámek zavěsí k dochování mezi plodové plásty do plodiště silného, dobře zásobeného včelstva. Matečníků doporučuje Ing. Bareš osm až deset, aby je mladušky dokázaly bezpečně krmit a vychovat kvalitní matky. Osobně provádím dochov matek nad mřížkou, ale to určitě není podstatné. Téma včetně vaší druhé otázky předáme učitelům včelařství, aby se vyjádřili podrobněji.

Ing. Vít Holienčin

Tisknout stránku Tisknout stránku      

Poznejte včelařství

Přečtěte si o včelách, jejich chovu a o všem, co s tím souvisí.

© 2011-2017  |  Český svaz včelařů, z. s.  |  Sídlo: Křemencova 8, 115 24 Praha 1  | IČ 00443239 | DIČ CZ 00443239  | Český svaz včelařů, z.s. je zapsán ve spolkovém rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze pod sp.zn. L 707 |  +420 224 934 082  |   info@vcelarstvi.cz                                                                                                              

  FacebookLinkedIntwitter-logo