Český svaz včelařů
Český svaz včelařů, z. s.
Vyhledávání v obsahu webu:
Chcete být v obraze? Zaregistrujte se zdarma
k odběru novinek!
ČSV / Mládež / Akce pro mládež

Akce pro mládež

Po stopch vel - soutPříroda kolem nás úvod

letošní zima se nám předvedla v plné síle a kráse tak, jak to umí jen ona, ale většina milovníků přírody s nedočkavostí vyhlíží jaro. Abychom Vám čekání zpříjemnili, připravili jsme pro Vás další ročník přírodovědné soutěže, na kterém se společně podílejí ČSV, z. s. spolu s partnery ČMMJ, z. s., ČRS, z. s., ČZS, z. s. a ČSCH, z. s., organizátorem je i v letošním roce SOUV – VVC, o.p.s. Nasavrky.

 

Koncept korespondenční soutěže jsme opustili a řešení otázek je možné pouze v elektronické podobě. Vzhledem k přehlednosti a objektivitě při vyhodnocování výsledků doufáme, že i Vám, soutěžícím tato podoba vyhovuje.

A proč byste se měli soutěže zúčastnit? Smyslem znalostních kvízů je dojít k poznání, nabytí vědomostí a získání chuti dozvědět se více, pro někoho je motivací i odměna, která čeká na nejlepší přírodovědce. Věříme, že při pátrání po správných odpovědích na ne vždy jednoduché otázky, zažijete vzrušení ze hry, a že se Vám bude líbit široké spektrum témat, ve kterých se budete pohybovat. A navíc - pokud se vám podaří zvládnout veškerá vědomostní úskalí jen vaším vlastním přičiněním, i když Vaše odpověď nebude vždy správná, můžete být právem hrdi na to, že jste soutěž zvládli sami.

 

Komu je soutěž určena a jak se do ní zapojit?

Zúčastnit se mohou všichni mladí lidé, kteří mají rádi přírodu a v letošním roce dovrší nejvýše 16 let. Soutěž bude probíhat v období od 1. března do 25. dubna 2017. Odkaz na soutěžní otázky naleznete v časopisech a na webových stránkách jednotlivých svazů a na webu SOUV – VVC Nasavrky, a to www.souvnasavrky.cz/elektronicka-soutez

S nejlepšími řešiteli se tradičně setkáme v sobotu 27. 5. 2017 na Výstavišti v Lysé nad Labem, kde bude probíhat výstava NATURA VIVA 2017.

Ale to není zdaleka všechno! V letošním roce jsme pro Vás připravili i něco navíc. Úspěšní soutěžící budou dále pozváni do Středního odborného učiliště včelařského – Včelařského vzdělávacího centra v Nasavrkách, aby si poměřili svoje znalosti a schopnosti v zajímavých disciplínách. Ze soutěžního klání vzejdou tři nejlepší znalci naší přírody a budou náležitě oceněni. Setkání se uskuteční 20. – 21. 7. 2017.

Výherci soutěže budou předem písemně vyrozuměni pracovnicí ze SOUV Nasavrky.

Technické informace – e-soutěž je vytvořena jako webový formulář technologií GoogleForms. Po vyplnění kontaktních údajů se přechází na stránky s otázkami.

Před odesláním vyplněného formuláře lze stránkami listovat zpět a případně upravit odpovědi. Formulář nejde uložit, je třeba ho vyplnit najednou. Pozor na zavření okna prohlížeče, došlo by ke ztrátě vyplněných údajů.

Určitě jste zvědaví, co Vás čeká, a také bychom Vás rádi k soutěžení náležitě povzbudili. Níže je uvedený kompletní seznam otázek. Varianty odpovědí s možností označení té správné, naleznete POUZE na výše uvedeném webovém odkazu, který bude aktivní až od 1. 3. 2017!

Přejeme Vám příjemně strávené chvíle nad řešením soutěžních úkolů.

Bc. Iveta Mrázková, SOUV-VVC, o.p.s. Nasavrky

 

Soutěžní otázky:

Otázky z oboru včelařství

1. Včela medonosná je řazena mezi užitečný hmyz, protože především:

2. Jak v matematice nazýváme tvar včelí buňky:

3. Včelí matka:

4. Trubec se vyvíjí:

5. Matka žihadlo:

6. Včelím produktem není:

7. Souše a plásty před zavíječem ochráníme:

8. Zvuky kvákání a týtání vydávají:

9. Kolik včelích dělnic se vylíhne z 1 dm² buněk (jednostranně)?

10. Mateří kašička je:

11. Vonná mateří látka - feromon vzniká:

12. Mikrob Paenibacillus larvae larvae způsobuje:

13. Jak dlouhé je vývojové stádium trubce od položení vajíčka:

14. Nejstarší bývá obvykle v úle:

15. Které rostliny jsou uvedeny ve správném pořadí podle doby kvetení: viz časopis 3/2017

 

Soutěž na stránkách na SOUV-VVC, o.p.s. naleznete zde

Výsledky soutěže zde

 

 

Tisknout stránku Tisknout stránku      

Poznejte včelařství

Přečtěte si o včelách, jejich chovu a o všem, co s tím souvisí.

© 2011-2017  |  Český svaz včelařů, z. s.  |  Sídlo: Křemencova 8, 115 24 Praha 1  | IČ 00443239 | DIČ CZ 00443239  | Český svaz včelařů, z.s. je zapsán ve spolkovém rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze pod sp.zn. L 707 |  +420 224 934 082  |   info@vcelarstvi.cz                                                                                                              

  FacebookLinkedIntwitter-logo